Eye tracking for interactive accessibility: A usability analysis of communication interfaces
Etkileşimli erişilebilirlik için göz takibi: İletişim arayüzlerinin kullanılabilirlik analizi
  1. Tez No: 633673
  2. Yazar: KAAN SERGEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığının ileri aşamalarında bireyler, konuşma, yemek yeme, hareket etme ve hatta ventilatör desteği olmadan nefes alma yeteneklerini kaybedebilmektedir. Göz izleme tabanlı iletişim yöntemleri kullanılarak, bu aşamadaki insanların yaşam kalitesini arttırabilecek bir iletişim arayüzü oluşturmak mümkündür. Bu çalışmada, göz izleme tabanlı iletişim için etkileşimli arayüzlere sahip uygulamalar geliştirilmesi amaçlanmaktadır ve uygulamaların karşılaştırılması için küçük ölçekli bir kullanılabilirlik analizi rapor edilmektedir. Deneysel analizde, arayüz tasarımı ve göz izleme araçları olmak üzere iki konuya odaklanılmaktadır. Arayüz olarak sanal QWERTY klavye, alfabetik klavye ve hiyeraşik bir menü kullanılmaktadır. Göz izleme aracı olarak giyilebilir bir göz izleyici ve web kamerası tabanlı bir göz izleyici kullanılmaktadır. Bu çalışmada daha genel olarak, arayüz tasarımında birbirleri ile çelişen üç özelliğe odaklanmaktayız: Sadelik, işlevsellik ve kullanılabilirlik.
Özet (Çeviri)
At the late stages of ALS, i.e., Amyotrophic Lateral Sclerosis, individuals may lose their ability to speak, eat, move, and even breathe without ventilator support. Alternative modalities of communication, such as gaze, may have a potential to provide a communication interface that may increase the quality of life in cases as such. This study aims at developing interactive interfaces for gaze-based communication, and it reports a small-scale usability analysis for a comparison of the interfaces. In particular, we focus on two dimensions in the experimental investigation: The interface layout design and gaze recording interfaces. The interface layouts include a virtual QWERTY keyboard, an alphabetical one, as well as a cascades menu. The gaze recording interfaces include a wearable eye tracker and a webcam-based eye tracker. More generally, we focus on the role of the simplicity of the interface, the functionality of it, and the usability, which may be three contradicting aspects of interface design and development.