Utilization of pine cone (Pinus nigra) as forestry by product for the production of foaming agent
Utılızatıon of pınecone (Pinus nigra) as forestry by product for the productıon of foamıng agent
- Tez No: 633674
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAYTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Pinus nigra, Türkiye'de yetişen yerli çam türlerinden biridir. Çam kozalağını dünya çapında doğal bir malzeme olarak kullanma konusunda artan bir ilgi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çam kozalağından (Pinus nigra) üretilen sıvı çam kozalağı ektraktı (LPCE) ve sprey kurutucu ile elde edilen hazır çam kozalağı tozu (IPCP)'ndan yeni doğal köpük ajanının üretilmesidir. Çalışmada çam kozalağı numuneleri 4 saat kaynar su ile ekstrakte edilmiş ve daha sonra filtre edilerek ve konsantre edilmiş ve toplam çözünür katı madde miktarı % 2.8'e ayarlanmıştır. Bu şekilde elde edilen numuneler; bazı fizikokimyasal özellikler, pH, TSS, renk (L *, a *, b *), köpük stabilitesi (FS), köpük kapasitesi (FC), nem (%), kül (%), toplam protein (%) ve viskozite bakımından analiz edilmiştir. LPCE ve IPCP örnekleri, moleküler bileşimi için fourier dönüşümlü kızılötesi mikroskop (FTIR) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, suda çözünebilir bileşenlerden polisakkaritler ve proteinler için moleküler bağların varlığını göstermiştir. Ayrıca, LPCE ve IPCP köpük nanoyapısı, bir taramalı elektron mikroskopisi (SEM) kullanılarak 0. dakikada ve köpük oluşumundan 30 dakika sonra fotoğraflanmıştır. Köpürme maddesi olarak LPCE ve IPCP örnekleri, iki farklı model gıda olarak hazır kahve ve ayranda Taguchi deney tasarımına göre formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pinus nigra is one of the native pine species growing in Turkey. There is a growing interest of using pinecone in different products as a natural material worldwide. The aim of the present study was to produce a new natural foaming agent from pinecone (Pinus nigra) as liquid pinecone extract (LPCE) and instant pinecone powder (IPCP) produced by spray drying. The pinecone extract was obtained by boiling in distilled water for 4h, following by filtration and concentrated to reach the total soluble solid (TSS) of 2.8 %. The samples were analyzed for physicochemical characteristics, pH, TSS, color (L*a*b*), foam stability (FS), foam capacity (FC), moisture (%), ash (%), total protein (%) and viscosity. The LPCE and IPCP samples were analyzed by using fourier transform infrared microscopy (FTIR) for molecular composition. The results showed the molecular bonding of water soluble components of polysaccharides and proteins. Further, the LPCE and IPCP foam nanostructure was taken at 0 min and after 30 min by using scanning electron microscopy (SEM). The image displayed the nanostructure of foam at 200 and 100 µm (250 x magnification). The LPCE and IPCP as foaming agent were formulated according to the design of experiment by using Taguchi design in two different model foods instant coffee and ayran.