Mısır/arpaya dayalı rasyonlara enzim ilavesinin yumurtlayan bıldırcınlarda performans, yumurta kalitesi ile serum ve kemik mineral içeriğine etkisi
Effect of enzyme supplementation of maize/barley based diets on the performance, egg quality, and serum and bone mineral contents in laying quails
  1. Tez No: 633672
  2. Yazar: HATİCE NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma mısır yerine arpa kullanılan diyetlere enzim ilavesinin yumurtlayan bıldırcınlarda performans, yumurta kalitesi ve serum ile kemik mineral seviyesi üzerine etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Çalışma 4 x 2 faktöriyel deneme planında, mısır yerine dört arpa seviyesi (% 0, 25, 50 ve 100) ve iki enzim seviyesinin (0.0 ve 1.0 g/kg) oluşturulduğu 8 muamele, her birinde 5 dişi bıldırcın bulunan alt gruplarla 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. On haftalık yaşta toplam 160 adet dişi bıldırcın 28'er günlük 4 periyot halinde deneme rasyonları ile yemlenmişlerdir. Deneme sonu itibariyle ana faktör olarak rasyon arpa seviyesi yumurtlayan bıldırcınlarda canlı ağırlık değişimini, yumurta verimini, yumurta ağırlığını, yumurta kitlesini, yem tüketimini, yemden yararlanma oranını, kabuk kırılma direncini, kabuk ağırlığını, şekil, ak ile sarı indekslerini, Haugh birimini, serum fosfor ile çinko seviyelerini ve kemik kalsiyum, manganez ile çinko seviyelerini etkilememiştir (P>0.05). Bıldırcın rasyonlarında mısır yerine arpa kullanımı yumurta kabuk kalınlığını ve sarı rengini olumsuz etkilemiştir. Serum kalsiyum ve magnezyum seviyeleri ve kemik fosfor ve magnezyum seviyeleri diyette arpa kullanımı ile artmıştır. Bıldırcın rasyonlarına enzim ilavesi canlı ağırlık değişimini, kabuk kırılma direncini ve kabuk ağırlığını olumlu, ama sarı rengini olumsuz etkiledi. Mısır:arpa ve enzim arasındaki interaksiyonlar sadece yumurta kitlesini ve sarı rengini önemli derecede etkilemiştir. Sonuç olarak, sarı rengindeki olumsuz etkisi tolere edilebilir ise yumurtlayan bıldırcın rasyonlarında mısırın yerine arpa (enzim ilaveli) kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect the addition of enzyme in the diets using barley instead of corn on performance, egg quality and serum and bone mineral levels in layer quails. In study, eight treatments consisting of four levels of barley instead of corn (0, 25, 50 and 100%) and two levels enzyme (0.0 and 1.0 g/kg) in 4 x 2 factorial arrangement were used with four replicates of five female birds each. A total of 160 female quails at ten weeks of age were fed with experimental diets for four 28 days periods. As of the end of the experiment, dietary barley levels as a main factor did not affect body weight change, egg production, egg weight, egg mass, feed intake, feed conversion ratio, eggshell breaking strength, eggshell weight, shape, albumin and yolk indexes, Haugh unite, serum phosphorus and zinc levels and bone calcium, manganese and zinc levels in layer quails (P>0.05). The use of barley instead of corn in the quail diets negatively affected the eggshell thickness and yolk colour. Serum calcium and magnesium levels and bone phosphorus and magnesium levels increased with the use of barley in the diet. The addition of multi-enzyme to quail diets positively affected body weight change, eggshell resistance and eggshell weight, but negatively affected yolk colour. The interactions between corn:barley and enzyme only significantly affected egg mass and yellow colour. As a result, it can be said that barley (enzyme added) can be used instead of corn in layer quail diets if its negative effect on yolk colour is tolerable.