Kanal içi UVC sistemlerinde lamba konumunun ve yansıma oranının dezenfeksiyon performansı üzerindeki etkisinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the effect of lamp position and reflectivity on disinfection performance of in duct UVC systems
- Tez No: 633685
- Danışmanlar: PROF. DR. METE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, 45°'lik daralma elemanı sonrası kare kesitli havalandırma kanalında konumlandırılan UV lambalarının dezenfeksiyon performansı sayısal olarak incelenmiştir. UV lamba eksen konumu (Z01-Z1), lambalar arası mesafe (H1-H7) ve kanal cidar yansıma oranı (%0 ve %25) değişken parametreler olarak dikkate alınmış ve her bir parametrenin dezenfeksiyon performansı üzerindeki ayrık ve bütünleşik etkisi araştırılmıştır. Sayısal çalışmada, hava hareketlerinin çözümlenmesinde Standart 𝑘 − 𝜀 türbülans modeli kullanılmıştır. Belirlenen akış alanı içerisinde her bir partiküle ait yörüngeler ayrık faz modeli (DPM- Discrete Phase Modeling) kullanılarak belirlenmiştir. Kanal içerisindeki lamba diziliminin oluşturduğu ışınım alanı ayrık ordinatlar (DO-Discrete Oridantes) ışınım modeli kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca, kanal içerisinde takibi yapılan her bir partikülün maruz kaldığı UV doz hesaplanmıştır. Ele alınan değişkenler kapsamında sırasıyla hız alanları, UV ışınım alanları, UV doz dağılımları, ortalama UV doz miktarları ve BDE oranları üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. İncelenen tüm durumlarda aynı sayıda ve güçte UV lamba kullanılmasına rağmen sistemlere ait hız ve UV ışınım alanı, UV doz dağılımı, ortalama UV doz miktarı ve BDE'nin lambaların kanal içerisindeki yerleşim durumuna ve kanal cidar yansıma oranına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, disinfection performance of UV lamps that are positioned after a 45° contracting component in a square cross sectioned ventilation duct are investigated numerically. Axial positions of UV lamps (Z01-Z1), distance between lamps (H1-H7) and duct reflectance (0% and 25%) are considered as the main parameters and the each and combined effect of these parameters on disinfection performance are investigated. In the numerical analysis, air flow distribution is solved with Standard 𝑘 − 𝜀 turbulence model. Trajectory of each particle followed in the obtained flow domain are specified with using discrete phase modeling (DPM). Irradiation field formed by in-duct lamps are specified by using discrete ordinates method. Also, UV dose exposure of each particle tracked is calculated. In this respect, assessments are conducted in terms of air velocity fields, UV radiation fields, UV dose distributions, average UV dose values and RDE (Relative dose effectiveness) values, respectively. Although identical number and power of lamps are employed in each case, it is determined that air velocity and UV irradiation fields, UV dose distributions and RDE values shows varying characters up to lamp positions and duct wall reflectivity.