Panayırlar ve Arap dili ve edebiyatının gelişmesinde oynadığı rol
  1. Tez No: 63369
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ PAXAYILAR VE ARAP DİLİ VE EDEBİYATININ GELİŞMESİNDE OYNADI?I ROL İbrahim YILMAZ Danışman: Prof. Dr. Hüseyin TURAL 1997- SAYFA: 330 Jüri: Prof. Dr. Hüseyin TURAL Bu çalışma, Arap panayırlarının Arap Dili ve Edebiyatının gelişmesinde oynamış oldukları rolleri tesbit amacıyla yapılmıştır. Birinci Bölüm, iki ana başlıktan meydana gelmiştir: 'İslâm'dan Önce Kurulan Arap Panayırları' başlığı altında, mevsimlik kurulma sırasına göre Arap panayırları incelenmiş ve 20 adet panayırın tarihi ve ticarî yönü hakkında mümkün mertebe doğru bilgiler verilmeye çalışılmıştır. 'İslâm'dan Sonra Kurulan Arap Panayırları' başlığı altında ise, sadece Basra'nın mahallelerinden birinde kurulan Mirbed panayırı ele alınmış, ticarî ve edebî yönü hakkında doğru bilgiler verilmeye gayret gösterilmiştir. ikinci Bölüm ise, beş ana başlıktan oluşmuştur: 'Şâir ve Hatiplerin panayırlara Katılmaları ve Buralarda En Güzel Şiirlerini Okumaları ve Konuşmalarını Yapmaları' başlığı altında, 30a yakın şâir ve edibin panayırlara iştirak ettiği tesbit edilmiş, onların şiir ve hutbelerinden örnekler verilmiştir. 'Arap Panayırlarında Söylenen Şiirlerde Geçen Başlıca Temalar ve Panayırların Bu Şiir Temalarına Katkısı' başlığı altında da, genel olarak şiir temaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü başlığımız, Arap panayırlarının lehçe birliği üzerindeki tesirlerine ayrılmıştır. Dördüncü ana başlığımızda ise, genel olarak Arap panayırlarının Arap Dili ve Edebiyatının gelişmesine yaptığı katkılar incelenmiş ve çeşitli,görüşler tartışılmıştır. Beşinci Başlıkta, Dûmetülcendel panayırının, yazının Hicaz Araplarına intikalindeki rolü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS THE FAIRS AND THEIR ROLES ON DEVOLOPING OF ARABIC LANGUAGE AND LITERATURE İbrahim YILMAZ Supervisor: Prof. Dr. Hüseyin TURAL 1997-PAGE: 330 Jury: Prof. Dr. Hüseyin TURAL This study was being done with the aim of determining the roles played by Arabian fairs in the progress of Arabian Language and Literature. First chapter is composed of two main titles. Under the title of Arabian fairs constructed before Islam, Arabian fairs have been investigated according to their seasonal order and it has given as possible as correct knowledge about historical and commercial side of 20 fairs. Under the title of Arabian fairs constructed after Islam, it has been investigated only Mirbed fair. Second chapter is composed of five main titles. Under the title of joining of poets and speakers to the fairs and speaking their poems and doing their conversations, it was determined that about 30 poets and speakers had joined to the fairs and it was given the examples of their poems and conversations. Under the second title, main themes taken part in the poems stated in Arabian fairs and contributions to these themes by fairs, it was studied on themes. The third title was separeted to the role of combining the language of fairs. The fourth title was separeted to the contributions to the progress of Arabian language and literature generally and various on the role of moving of writting to the Hicaz Arabians by Dumatu'l-Candal fair.