Muallaka şairlerinden Tarafe b. Abd'in hayatı ve şiirlerinin tahlili
Life and an analyze of Tarafe b. Abd, one of the muallaka poets
- Tez No: 782153
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Câhiliye dönemi şiirleri Arap Dili ve Edebiyatının en önemli konularından biridir. Câhiliye Döneminin konusu geçtiği zaman genellikle olumsuz çağrışımlar akla gelmektedir. Bununla beraber Câhiliye Döneminde güzel durumlar da yok değildi. Bunların başında Câhiliye Döneminde Arapların şiir, edebiyat ve dil konularında başarılı olmalarını zikredebiliriz. Câhiliye devri Arap yarım adasının çeşitli yörelerinde kurulan Ukâz gibi panayırlarda düzenlenen şiir yarışmalarında eleştiri süzgecinden geçerek muallaka isimli şiirler seçilmiştir. Bu şiirlerin konusu şairin toplumdaki yeri ve statüsü itibariyle birbirlerinden farklılık içermektedir. Bu şiirlerde kimisi kabilesini methetmiş, kimisi kusurlu gördüğü kişiyi şiirinde hicvetmiş, kimisi de şiirlerinde bitki veya hayvan tasviri yapmıştır. Şairler bu şiirleri sayesinde kabilelerinin en önemli isimleri olmuş, topluma yön veren şahsiyetler arasına girmiştir. Tarafe b. Abd'da şiirleri kabe duvarına asılan muallaka şairlerinden birisidir. Yetim kaldıktan sonra babasından kendisine kalan mirasın amcaları tarafından gasp edilmesi Tarafe üzerinde büyük bir iz bırakmış, küçük yaşta bunu şiirlerine yansıtmıştır. İnsanlar ile olan münasebetlerini şiirselleştiren Tarafe, bazı kesimleri hicvetmesinden dolayı tepki çekmiş ve dışlanmıştır. Tarafe, hayvan tasvirini şiirinde en etkili şekilde kullanan şair olarak tanınmıştır. Araştırmamızda şiirin Câhiliye toplumundaki yerine, muallaka şairleri ve şiir türlerine, Tarafe'nin hayatına, edebi kişiliğine, şairi şiir yazmaya iten sebeplere, şiirinde kullandığı metodlara, şiirlerinin mana açısından tahliline değinilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poems written in the Age of Ignorance are one of the most important subjects of Arabic Language and Literature. When the subject of the Ignorance Period is mentioned, negative connotations usually immediately come to mind. However, there were good situations in the Ignorance Period. At the beginning of these, we can mention the success of the Arabs in poetry, literature and language in the Ignorance Period. Poems named muallaka were selected by passing through the filter of criticism in poetry competitions organized in fairs such as Ukaz, which were established in various regions of the Arabian peninsula during the Age of Ignorance. The subjects of these poems differ from each other in terms of the poet's place and status in society. In these poems, some of them praised their tribe, some of them satirized the person they saw as defective in their poems, and some of them depicted plants or animals in their poems. Thanks to these poems, the poets became the most important names of their tribes and became one of the personalities that shape the society. Tarafe b. Abd is one of the muallaka poets whose poems were hung on the wall of the Kaaba. The usurpation of the inheritance inherited from her father by her uncles after she was orphaned left a great mark on Tarafe, and she reflected this in her poems at a young age. Party, who poeticized her relations with people, was criticized and excluded because of her satire of some segments. Tarafe is known as the poet who most effectively uses the depiction of animals in her poetry. In our research, the place of poetry in the society of ignorance, the questionable poets and types of poetry, Tarafe's life, his literary personality, the reasons that prompted the poet to write poetry, the methods he used in his poetry, and the analysis of his poems in terms of meaning were completed.