Siber uzay ortamında saldırı tehditlerinin farkındalığı, tespiti ve önlenmesi üzerine bir gerçek-zaman sistem önerisi
A real-time system proposal on the awareness, detection and prevention of threats in cyber space
  1. Tez No: 633725
  2. Yazar: EMRECAN ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi, bilgi teknolojilerine olan bağımlılığı her geçen gün arttırmaktadır. Bilgi önemini arttırdıkça, bilgi teknolojileri sistemleri üzerinde saklanan bilgiler potansiyel hedefler haline gelmiştir. Büyüyen ve entegre olan bilgi sistemleri 'siber uzay' kavramını doğurmuştur. Siber uzay içerisinde aynı zamanda 'siber saldırganları' da barındırmaktadır. Bilgi güvenliğinin önemi, bilgi sistemlerine saldırı yapmak için kullanılabilecek olan 'saldırı yüzeyinin' genişlemesiyle daha da artmıştır. 'Siber farkındalık' bilincinin oluşturulması, saldırıların önlenmesi için en büyük önlem olmuştur. Bu bilincin oluşturulabilmesi için teorik bilgi yanında pratik çalışmaların güvenli bir şekilde yapılabileceği bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde öneri olarak sunulan sistem ile güvenli bir ortamda siber tehditlerin anlatılması ve etkilerinin gösterilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca yeni güvenlik tekniklerinin denenmesine de olanak sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology increases the dependency on information technologies. As the importance of information increases, information stored on information technology systems has become potential targets. Integrating different systems together has given birth to the concept of 'cyber space'. Cyber space also contains 'cyber attackers'. The importance of information security has further increased with the expansion of the 'attack surface' that can be used to attack information systems. Raising 'cyber awareness' has become the biggest measure to prevent attacks. In order to create this awareness, there is a need for an environment where exercises can be done safely to support theoretical knowledge. With the system presented as a proposal in this thesis, it will be possible to explain cyber threats and show their effects in a safe environment. It will also be possible to try new security techniques.