Elektronik güvenlik sektöründe iş önceliklendirme çalışması
  1. Tez No: 633726
  2. Yazar: YALÇIN TOMURCUKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ÇEKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Elektronik güvenlik sistemleri sektöründe yer alan bir şirketin, stratejik hedeflerini tamamlayabilmesi ve amacına ulaşabilmesi için elinde olan projeleri doğru şekilde önceliklendirmesi ve bu önceliklere göre hayata geçirmesi gerekmektedir. Bu önceliklendirme işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için elektronik güvenlik sistemleri sektörü kapsamındaki projeler tüm boyutlarıyla ele alınmalıdır. Önceliklendirmenin yapılması için dikkate alınması gereken kriterlerin ağırlıkları, firma tarafından belirlenmelidir. Bu ağırlıkların alacağı değerler, kurumun proje önceliklendirmesinde önemli değişikliklere yol açacaktır. Proje önceliklendirmede çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılması, hedeflere ulaşmada firmaya fayda sağlayacaktır. Amaç kuruma gelen projelerin doğru şekilde önceliklendirilmesi için projeleri değişik boyutlarıyla (finans boyutu, pazar boyutu, risk boyutu, strateji boyutu, teknoloji boyutu) değerlendirmek ve proje önceliklendirmede karar vericiye yardımcı olacak çok kriterli karar verme metodolojisi geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu tez çalışmasında, elektronik güvenlik sistemleri sektöründeki projelerin önceliklendirilmesi problemine odaklanılmıştır. Çalışmada kriter ağırlıklandırma için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) kullanılırken proje puanlama ve önceliklendirme için Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) metodu kullanılmıştır. Uygulama aşamasında, kriterlerin belirlenmesi için literatürde yer alan benzer çalışmalar taranmış ve firmada uzman kişilere danışılarak, beş ana kriter ve 16 alt kriter belirlenmiştir. Sekiz uzman, kriterleri ikili karşılaştırmalar kullanarak puanlamış ve bu şekilde kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Proje önceliklendirme uygulaması için beş proje, 10 uzman tarafından puanlanmıştır. Kriter ağırlıklandırma sırasında hem MS Excel(2016) hem de Superdecision(versiyon 2.10) programları yardımıyla ağırlıklar bulunmuş ve sonuçları paylaşılmıştır. Proje önceliklendirme sırasında bulunan kriter ağırlıkları TOPSIS yönteminde kullanılmış ve MS Excel(2016) ile çözüme ulaşılmıştır. Duyarlılık analizleri MS Excel(2016) makroları sayesinde yapılarak sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A company in the electronic security systems sector needs to prioritize and implement the projects that it has in order to complete its strategic objectives and achieve its purpose. In order to achieve this prioritization process, projects within the scope of electronic security systems sector should be considered in all dimensions. The weight of the criteria to be taken into consideration for prioritization should be determined by the firm. The values of these weights will lead to significant changes in the company's project prioritization. The use of multi-criteria decision making methods in project prioritization will benefit the firm in achieving its objectives. The aim is to evaluate projects with different dimensions (financial dimension, market size, risk dimension, strategy dimension, technology dimension) and to develop a multi-criteria decision making methodology that will assist the decision maker in prioritizing the projects proposed to the company. In this thesis, the focus is on the prioritization of projects in the electronic security systems sector. While the Analytical Hierarchy Process (AHP) was used for criterion weighting in the study, Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) method was used for project scoring and prioritization. In the implementation phase, similar studies in the literature were searched and several experts were consulted in order to determine the five main criteria and 16 sub-criteria. Eight experts scored the criteria using pair-wise comparisons and in this way, the benchmark weights were determined. Five projects were scored by 10 experts for project prioritization. During the weighting process, weights were found by using both MS Excel (2016) and Superdecision (version 2.10) programs and the results were shared. The benchmark weights found during project prioritization were used in TOPSIS method and the solution was reached by using MS Excel (2016). Sensitivity analyzes were made by using MS Excel (2016) macros and their results were shared.