Nüzul ve vürud sebeblerinin ahkama etkisi
The Effects of asbab al-nuzul and asbab al-vurud on decrees
- Tez No: 63373
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NÜZUL VE VÜRÛD SEBEPLERİNİN AHKÂM'A ETKİSİ Zeki KOÇAK DANIŞMAN: Prof. Dr. Hamza AKTAN 1997. s.259 Jüri: Prof. Dr. Hamza AKTAN İslâm hukukunun ve hukuk ilminin tarihî oluş seyrinin tetkikine yönelik olan çalışmamızın amacı, hukukî hükümlerin doğuşunda ve gelişiminde etkili olan sosyal realitenin yönlendiriciliğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda İslâm hukukunun temel metinleri olan âyet ve hadislerin buyruluş niteliklerini, pozisyonlarını ve değerlendirmelerini kavrayarak, vaz etmiş oldukları umumi prensiplerin çağımızdaki hususi problemlere nasıl yansıtılacağını yorumlamaya çalıştık. Konumuz, hukukun-teorik ve pratik bütün yönlerini kapsayacak bir karakterde olmasına rağmen, biz daha ziyade metodolojik bir yaklaşımı esas aldık. Fakat, tez bütünlüğü içerisinde yeri geldikçe pozitif örneklerle bakış açısı sunmaya yöneldik. Hukukun olgusal vasfı dikkate alındığında, esbâb-ı nüzul ve esbâb-ı vürûdun, hukukî olayları yorumlamadaki değeri ortaya çıkarken, bu işlemin yapılabilmesi için başta hukuk ve tarih ilmi olmak üzere, diğer bütün sosyal disiplinlerden faydalanmanın gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY MASTER THESIS THE EFFECTS OF ASBÂB AL-NUZÛL AND ASBÂB AL-VURÛD ON DECREES Zeki KOÇAK SUPERVISOR: Assec. Prof. Dr. Hamza AKTAN 1997. Page:259 Jury: Assec. Prof. Dr. Hamza AKTAN The aim of our study aiming the study of the historical process of islamic law and law as a branch of science is to make clear the influence of social reality which is effective on the existence and development of decrees of law. In this perspective, conceiving the chorocteristics of order, positions and evalvations ayet and hadith. That are the basic texts of Islamic law, we tried to interpret how their general principles may be applied to individual problems of today. We took methodological approach as the basis though our subject has the characteristics that it contains all the theorethical and practical aspects of law. However, we tried to reflect the viewpoint with positive examples where necessory. When the case aspect of low is taken into account, we can see the importance of esbâb-ı nüzul and esbâb-ı vürûd on ınterpretting matters of law. Besides, we must make use of all social sciences including especially sciences of law and history.