Kur'an'da nur ve zulmet kavramları
The Concept of nur 'light' and zulmet 'darkness' in Koran
- Tez No: 63374
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KUR'AN'DA NUR VE ZULMET KAVRAMLARI Mustafa TAŞER Danışman:Prof. Dr. Şükrü ARSLAN 1997, Sayfa: 16 Jüri: Prof. Dr. Şükrü ARSLAN Bu araştırmamızın ana konusu Kur' an' da Nur ve Zulmet kavramlarıdır. Bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, semantik (anlam) ve linguistik (dilbilim) açıdan“nür”kavramını tahlil ettik.. İkinci bölümde, yine semantik ve linguistik açıdan Kur'an'da“zulmet”kavramını inceledik. Üçüncü bölümde; Kur'an'a göre nur ve zulmet kavramları arasındaki ilişkiyi tespit etmeye çalıştık. Sonuç olarak; Nur ve Zulmet kavramlarının Kur'an'da önemli ve temel iki kavram olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis THE CONCEPT OF NUR“LIGHT”AND ZULMET“DARKNESS”ÎN THE KORAN Mustafa TAŞER SupervisonAssoc. Prof.Dr.Şükrü ASLAN 1997-Sayfa-Page Jury: Assoc. Şükrü ARSLAN The major theme of this research is the concept of the Nur“Light”and zulmet“Darkness”in the Koran. This Thesis contains an introduction and three chapters. In the first chapter, we have analysised the concept of Light from semantic and lenguistic framework. In the second chapter, we have examimed the concept of Darkness in the Koran with deal of Kor'anic interpretations from semantic and lenguistic framevork. In the third chapter, we have tried to fix the relation between Light and Darkness according to the Koran. Finally, we have fixed that the concepts of Light and Darkness are the important and essential concepts in the Koran