Kur'ân'ın temel amaçları açısından Nûr ve Furkan suresi
Nurs and Furkan duration in terms of the main goals of the Qur'an
- Tez No: 596549
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada, külliyat-ı zaruriye-i hamse çerçevesinde, Nur ve Furkan sureleri üzerinden Kur'an'ın maksatlarının açıklanması amaçlanmıştır. Özellikle de günümüzde insanların bu maksatların perspektifinden olaylara bakmalarının ne kadar gerekli olduğu belirtilmiştir. Ayrıca makasıdu'ş-şeria ile makasıdu'l-ku'ran arasındaki farklar ortaya konulmuştur. Bu araştırma giriş ve uç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, makasıdın tanımı yapılmış, ardından insanların günümüzde bunlara ne denli ihtiyaç duyduğu vurgulanmıştır. Daha sonra Kur'an'ı Kerim ile şeriat'taki maksatların karşılıklı kıyaslaması yapılmıştır. Ve her ikisinin birbirinin benzeri ve bütünleyicisi oldukları sonucuna varılmıştır. Ancak makasıdu'ş-şeria daha kapsamlı ve geniş bir mahiyettedir. Çünkü makasıdu'ş-şeria, makasıdu'l-kur'an ve makasidu's-sünneyi de kapsamaktadır. Daha sonra makasıdu'l-kur'an'ı açıklayan âlimlerin görüşlerine de yer verilmiş olup, mefsedet, maslahat kavramları ele alınmış olup ikisini birbirinden ayrıt etme yöntem ve ölçüsü hakkında bilgi verilmiştir. Ek olarak da hayatın devamı için âlimlerin zikrettikleri makasıdı-hamse çerçevesinde kulların zaruri maslahatları sıralanıp açıklanmıştır. Ayrıca Mekki ve Medeni surelerdeki maksatların üzerinde durulup, âlimlerin zikrettiği maksatları aktarıp, önemlileri ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında bu alanda ele alınmış önemli eserlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, maksatları ortaya çıkartmak için gerekli olan kuralları hatırlatalım, sonra da ilk olarak Furkan Suresi'nin nüzül, arka planı ve konu bakımından ele alınmış, nihayetinde makasıd-ı hamse açısından da maksatların tahlil ve değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Nur Suresi'nin nüzül, arka planı ve konu açısından tahlili yapılmış ve makasıd-ı hamse açısından da maksatların tahlil ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Son olarak da çalışmada ulaşılan sonuç ve tavsiyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explains the Quran objectives according to the Islamic five Necessities within Furkan and Nour Suras and showing, the difference between the Quran and Sharia's Objectives. This study concludes an introduction, three topics, and a conclusion. In the first topic, we have the definition of Makased ( objectives ) , then showing its importance for people in our age, then the comparison between the Quran and Religion's objectives, figuring out that both of them are similar, but the Islamic (religion) has more details because it depends and takes from Quran and Sunna together. Also, mentioning what the Islamic scholars clarified, talking about the utility and evil and the distinguish point between them. Moreover, the priority of People's necessary needs according to Islamic five obligatory which the scholars mentioned for life duration. After that, talking about Makkan and Medinite chapters. Also it has been mentioned the most writings about it. In the second topic , we have the required regulations for finding out those goals , then analyzing Furkan Chapter concerning revelation, background, themes, then paraphrasing according to the five obligatories. In the third topic, Nour chapter has, been analyzed concerning revelation, background then paraphrasing according to the five obligatories. The conclusion concludes the results and recommendations.