Çok duvarlı karbon nanotüp katkılı tabakalı kompozit malzemelerin burkulma davranışı
Buckling behavior of laminated composite materials with multi-walled carbon nanotube
  1. Tez No: 633765
  2. Yazar: HALİL BURAK MUTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada nanopartikül katkısının kompozit malzemelerin burkulma davranışı üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Nanopartikül olarak karboksilik asitle (COOH) fonksiyonlaştırılmış farklı boyutlarda çok duvarlı karbon nanotüpler kullanılmıştır. Karbon nanotüp katkılı ve katkısız sekiz tabakalı [0°/90°/0°/90°]s çapraz kat diziliminde polimer matrisli E-cam lifi takviyeli kompozit malzemelerin üretimi el yatırma ve vakum torbalama yöntemiyle yapılmıştır. Epoksi reçine içerisine ağırlıkça % 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 ve 0.5 oranlarında ve farklı boyutlarda üç tip karbon nanotüp eklenmiştir. Üretilen tabakalı kompozit malzemelerin burkulma davranışlarını ve içyapılarını incelemek için belirlenen boyutlarda test numuneleri su jeti yöntemiyle kesilerek elde edilmiştir. Burkulma deneyi için numuneler iki ucu ankastre – iki ucu serbest olacak şekilde üniversal test cihazına bağlanmıştır ve 1 mm/dk hızla burkulma gerçekleşene kadar basma yükü uygulanmıştır. Deneyler sonucunda belirli oranlarda karbon nanotüp katkısının kompozit malzemelerin kritik burkulma yükünü artırdığı tespit edilmiştir. Katkısız numunelere kıyasla kritik burkulma yükünde en büyük artış 10-20 nanometre dış çapa, 5-10 nanometre iç çapa ve 0,5-2 mikronmetre uzunluğa sahip karbon nanotüp katkısı ile % 26.10 oranında elde edilmiştir. Karbon nanotüp katkılı ve katkısız kompozit malzemelerin morfolojik incelemeleri taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nanoparticle additive on the buckling behavior of composite materials were investigated experimentally. The different sizes of multi-walled carbon nanotubes that are functionalized with carboxylic acid (COOH) were used as nanoparticles. The production of E-glass fiber reinforced polymer matrix composite materials with eight layers [0°/90°/0°/90°]s cross-layer oriented with and without carbon nanotube was made by hand lay-up and vacuum bagging method. Three types of carbon nanotubes of different sizes were added to the epoxy resin in the ratios of 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 and 0.5% by weight. To analyse buckling behaviour and internal structure of produced laminated composites, test samples were prepared by cutting with water jet in previously determined dimensions. The samples were positioned to universal test machine with two ends clamped-two ends free and the buckling test was performed with 1 mm/min speed. As a result of experiments, it was determined that adding of carbon nanotubes in certain ratios increased critical buckling load. The greatest increase in the critical buckling load compared to neat samples was achieved with a carbon nanotube contribution of 10-20 nanometer outer diameter, 5-10 nanometer inner diameter and 0.5-2 micronmeter length. Morphological investigations of composite materials with and without carbon nanotubes were done with scanning electron microscope.