Manyetik alan altında küresel kuantum noktalarının elektronik ve optik özellikleri
Electronic and optical properties of the spherical quantum dots under the magnetic field
- Tez No: 633764
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, manyetik alan altında, sonlu ve sonsuz kuşatma potansiyelli küresel kuantum noktalarındaki elektronun, donor safsızlık atomunun varlığında ve yokluğunda dalga fonksiyonları ve enerjilerinin yanı sıra, taban-1s ve 2s, 1p, 2p, 1d ve 2d gibi bazı uyarılmış safsızlık durumlarının bağlanma enerjileri hesaplanmıştır. Enerji hesaplamalarında, manyetik alan yokken sonsuz kuşatma potansiyelli kuantum noktasının tam çözümleri baz alınarak köşegenleştirme yöntemi ile etkin kütle yaklaşımı kullanılmıştır. Ayrıca, yukarıda belirtilen düzeyler arasındaki bazı izinli geçişler için safsızlık atomunun doğrusal, üçüncü dereceden doğrusal olmayan ve toplam soğurma katsayıları iki-seviyeli sistem yaklaşımıyla yoğunluk matris formalizmi kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, kuantum noktasının boyutlarının ve dış manyetik alanın enerjiler ve optik soğurma katsayıları üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, the binding energies of ground-1s and some excited impurity states such as 2s, 1p, 2p, 1d and 2d, as well as the wave functions and energies of a single electron at spherical quantum dots with finite and infinite confinement potential are calculated under the magnetic field. In the energy calculations, effective mass approach is used with diagonalization method based on the exact solutions of the quantum dot with infinite confinement potential without magnetic field. In addition, the linear, third-order nonlinear and total absorption coefficients of the impurity atom for some allowed transitions between the levels mentioned above are calculated using density matrix formalism with a two-level system approach. The results obtained show that the dimensions of the quantum dot and the external magnetic field have important effects on energies and optical absorption coefficients.