İbn Ebi Hatim ve İlelül-Hadis adlı eseri
İbn Ebi Hatim and İbn Ebi Hadith
  1. Tez No: 63377
  2. Yazar: HALİT BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLELÜ L-HADİS VE İBN EBÎ HATİM Halit BOZ Danışman: Doç.Dr.İbrahim BAYRAKTAR 1997 Sayfa: Ih İslâm ulemasının bir çoğu, İslâm! ilimlerin hemen hepsinde mütehassıs olmasalar bile yine de bazı konularda temayüz edenleri az değildir. Üçüncü asır, hadisin altın devri olarak hadis ilimlerinin her sahasında te'lifâtlar yazılmıştır. Bu asırda ileri derecede eğitim öğretim faaliyetleri gerçekleşmiş rihleler sebebiyle uzak diyarların alimleri birbirleriyle bilgi alış veriş imkânı bulmuşlardır. İbn Ebî Hâtim'de hadisin tekâmül devri olan 4. asırda yaşamış büyük hadis âlimlerindendir. Onun“İlelü'l-Hadis”adlı eseri, bu asırda yazılan en önemli eserlerden kabul edilir. İki cilt halinde tabedilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis ILELU L-HADİTH and İBN EBÎ HÂTİM Halit BOZ Supervisor: Doç. Dr. Ibrahim BAYRAKTAR 1997- PAGE: &** Although majority of islam scholars don't succeed in whole islam sciences but alot of them are successful in the most of them. İn 3. century, which was gold period of the hadith a lot of trace was written. in the same century, education works were materialized in further rank. The discussing with scholars of distant countries was posible in that century for travels to there. İn forth century which was an evolution period of the hadith the most important trace that İbn Ebî Hatim wrote was“İlelü'l- Hadith”The trace was published.