Sivas Selçuklu dönemine ait yapılarda çini mozaik
- Tez No: 63378
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMÜR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SİVAS, SELÇUKLU DÖNEMİ YAPILARINDA ÇINI MOZAİK Nevin AYDUSLU Danışman: Yrd Doç. ömür KOÇ 1997 Sayfa: Jüri: Yrd Doç. ömür KOÇ Çalışmanın amacı; cini mozaik tekniğinin, Sivas Selçuklu dönemi yapılarındaki özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Bu itibarla, çini mozaikleri bulunan beş tane yapı tesbit edilmiştir. Çini mozaik tekniğinin, zemin bulup geliştiği şehirlerden biri olan Sivas'ın, coğrafi durumu ve günümüze kadar olan tarihi, birinci bölümün konusunu meydana getirmektedir. ikinci bölümde“çini mozaik tekniğinin gelişimi, başlangıcından, ilhanlı Dönemine kadar”takib edilip incelenmiştir. Bu bölüm içerisinde yer alan Anadolu Selçuklularından önceki Dönem, islam öncesi ve islam Sonrası adı altında araştırılmıştır. Bu dönemdeki Türk Devletlerinin meydana getirdiği çinili eserler, kronolojik sıralamayla incelenmiştir. Aynı sıralamaya Anadolu Selçuklu Dönemi çinili eserleri de tabi tutulmuştur, incelenen son dönem ise Selçuklu çini anlayışında eserler vermiş olan ilhanlılardır. üçüncü bölümde; Çini mozaik tekniğinin renk, malzeme, motif ve kompozisyon özellikleri, tekniğin uygulanışı ve mimaride kullanıldığı yerler araştırılmıştır. Bu bölümü oluşturan başlıklar ayrıntılı bir şekilde alt başlıklarda incelenmiştir.Dördüncü bölümde Sivas, Selçuklu Dönemi yapılarında bulunan çinilerin analizine başlanmıştır. Her yapı“ çini mozaik kullanılan yerler ”adı altında alt gruplara ayrılmıştır. Bu grupların sıralaması ise dış mekandan iç mekana doğru yapılmıştır. Herbir gruptaki çinilerin renk, malzeme, tekniği uygulama yöntemi, motif ve kompozisyon özellikleri araştırılmıştır. Elde ediler bilgilerle, Anadolu'daki diğer çini mozaikli eserler karşılaştırılmıştır. Sonuçta Sivas, Selçuklu Dönemi yapılarındaki çini mozaiklerle benzer ve farklı özellikler ortaya çıkmıştır. Bu özelliklerden en önemlisi çini mozaik tekniğinin gelişme safhasındaki ilk örneklerini taşıyor olmasıdır. Bazı örnekler ise ilk ve tek olması bakımından önemini bir kez artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS China Mosaic in Sivas, Seljukian Era NEVINAYDUSLÜ Supervisor : Assoc. YrdDoç. ömür KOÇ 1997, Page : Jury : Assoc YrdDoç. ömür KOÇ The main purpose of this study is to analyze the aspects of china mosaic technically in the buildings of Sivas, Seljuhian are. For this purpose wehave determined five construction belong to Sivas Seljuhian are and decorated with china mosaic. In the first chapter of our study, we have examined the geographical situation and historical background of Sivas which is one of the most developed cities in terms of china mosaic In the second chapter, we have studied the developmend of china mosaci technique from the begenning up to ilhanlı Period We have divide Anatolian Seljuk Era in to two as; Pre-Islam period and Post-Islam period. We have examined the china-mosaic arts of Turkish states in this period chronologically. The last period inthis chronology in the ilhanlı period In the fourth chapter, which also sonstitutes the main chapter, we tried to analyze the china mosaic technique both out places and inside of the buildings. In these buldings we tried to analyze the colour, the material, the aspects of motives and composition of china mosaic and their usage in the buildings.In resolution, we have compared our in put with the other buildings in Anatolia in the Seljuhian period. We have found similaries and differences in different buildings. The most important aspect of china mosaic in Sivas, Seljuhian are buildings in that they are uniqe in their types.