المقارنة بين جامع البيان للإمام الطبري وتفسير القرآن العظيم للإمام ابن ابي حاتم في تفسير سورة يونس أنموذجاً
İmâm Taberî'nin Câmiu'l-Beyân ve İmâm İbn Ebî Hâtim'in Tefsîru'l-Kur'âni'l-Azîm eserleri arasında bir karşılaştırma 'Yunus Sûresi örnekliğinde'
  1. Tez No: 788698
  2. Yazar: ABDULBAST A.ALSTAR A.ALAZEZ ABDULAZEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmamda İmam Taberi ve İmam İbn Ebi Hatim'in yaklaşımını ve aralarındaki farkı netleştirmek için uğraştım ve İmam İbn Ebi Hatim'in biyografisi, Kum, ikinci bölümde, konuya bir tanımın tanımına girdim. İbn Ebî Hatim'in tefsirindeki yaklaşımının ifadesi ile Taberî'nin tefsirine yaklaşımının ve farkının açıklanmasından ve karşılaştırmanın tanımından başlık ve bir karşılaştırma olduğu için yorumlarında bir farklılık vardır, özellikle İmam Taberi sadece tefsirinde rivayet zincirlerine değil, Kur'an okumalarına dayandığından, bu bir çeşitliliğin çeşitlemesidir. Onun rehberliği ve Arapların dili ve dilsel kanıtları ve disiplin kuralları ile tercih edilir, yaklaşımında İbn Ebî Hatim'den farklı olarak, İbn Ebî Hatim'in yorumunu temel olarak yukarıdakilerin yorumuna dayandırdığı, geri kalanına hitap etmeksizin. karşılaştırmalı konuların çokluğu ve karmaşıklığı nedeniyle sınırlandırıldığı Yunus Suresi hakkında. Kenarları Kur'an'ın tefsir ve okunuş farklılığından kaynaklanmaktadır ve Müslümanların dirilişin, mükâfatın ve öldükten sonra yaratılışın kaderinin tasdikine olan inancının en büyük meselelerinden biri olan bir sûredir.
Özet (Çeviri)
I dealt in my research to clarify the approach of Imam al-Tabari and Imam Ibn Abi Hatim and the difference between them. And the biography of Imam Ibn Abi Hatim, Qom, in the second chapter, I entered into the topic a definition of the title from the definition of comparison and the explanation of Al-Tabari's approach to his interpretation and its difference with the explanation of the approach of Ibn Abi Hatim in his interpretation , And since there is a comparison, there is a difference in their interpretation, especially in Surat Yunus, but it is not a difference of contradiction, rather it is a difference of diversity. Imam al-Tabari does not rely on chains of transmission only in his interpretation, but rather relies on the Qur'anic readings and their guidance and the language of the Arabs, and linguistic evidence. His approach, where Ibn Abi Hatim relies in his interpretation on the interpretation of the maxim essentially without addressing the rest of the other sources extensively, and adopted the comparative applied approach, in collecting the different sayings in them and comparing them and applying the rules to Surat Yunus, where it was limited to because of the vastness of the comparative topics and the ramifications of its sides from the difference of people Interpretation and Qur'anic readings, which is a surah in which is one of the great matters of the Muslim's belief in affirming the resurrection, recompense, and the fate of creation after deat