Mütekaddimûn İlel eserlerinde tedlîs -Yahyâ b. Maîn, Ahmed b. Hanbel, Tirmizî ve İbn Ebî Hâtim özelinde-
Tadlīs in the works of the Mutaqaddimūn -With special peference to Yahyā b. Maʿīn, Ahmad b. Ḥanbal, Tīrmizī and Ibn Abī Ḥātim-
- Tez No: 909757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KIZIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 669
Özet
Bu tezde tedlîs teriminin yerleşik anlamının, kavramın erken dönemde ifade ettiği anlamı ne derece yansıttığı araştırılmıştır. Bir illet çeşidi olan tedlîse dair çok sayıda örnek içerecekleri öngörüldüğünden, tedlîsin erken dönemdeki kullanımları, seçilen mütekaddimûnun ilel eserleri incelenerek tespit edilmiştir. Tedlîsin mütekaddimûn dönemindeki anlamına ilişkin tespitler, örneklerden hareketle sonuca ulaşmayı hedefleyen bir yöntemle, zikredilen eserlerde yer alan tedlîs örneklerinin değerlendirilmesi neticesinde yapılmıştır. Sonuç olarak, tedlîsin terim anlamı konusunda günümüzde bile ortak bir karara varılmadığı, yine de tedlîsin yerleşik terim anlamı olarak“bir râvinin normalde hadis işittiği bir hocadan dinlemediği hadisi, işitmiş izlenimi verecek şekilde nakletmesi”anlamının daha ziyade kabul edildiği anlaşılmıştır. Belirtilen yerleşik anlamın tedlîsin erken dönemde kullanıldığı mânaları bütünüyle yansıtmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca münekkitlerin tedlîs bağlamındaki izah ve tenkitlerinin o dönemin musannifleri tarafından dikkate alındığı, böylece hadis ilminin muhtelif dallarının birbirini desteklemesinin somut örneğinin tedlîs bağlamında görülebildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the extent to which the established meaning of the term“tadlīs”reflects its original meaning in the early period. Since it is foreseen that they will contain many examples of tadlīs as a type of hidden defects (ʿilla) in aḥādīth, the early usage of tadlīs was determined by analyzing the selected works of al-ʿilal of the mutaqaddimūn. The determinations regarding the meaning of tadlīs in the period of the mutaqaddimūn were made by evaluating the examples of tadlīs in the aforementioned works with a method that aims to reach conclusions based on examples. As a result, it has been observed that, even today, there is no consensus on the exact terminological meaning of tadlīs, though the widely accepted meaning is: a narrator transmitting a ḥadīth from a teacher, whom he normally receives narrations from, but without actually hearing it from him, thereby giving the false impression of direct transmission." It has been determined that this common meaning does not entirely capture the various meanings that tadlīs carried in the early period. Moreover, it was concluded that the explanations and criticisms by ḥadīth critics (muḥaddithūn) regarding tadlīs were considered by the early compilers, showing how the various branches of ḥadīth science supported one another, especially in the context of tadlīs.