Koryoamniyonit ve uzamış erken membran rüptürü olan anne bebeklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of infants with chorioamnionide and ruptured early membrane
- Tez No: 633789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Erken membran rüptürü (EMR), fetal membranların doğum başlamadan önce yırtılmasıdır, bu durumun uzması ile (>18 saat) assendan yoldan fetüsün enfeksiyon etkenlerine maruz kalmasına neden olmaktadır. Koryoamniyonit fetal zarların intrauterin enfeksiyonudur. Uzamış EMR ve koryoamniyonit fetal veya neonatal morbidite ve mortalitede artış olmaktadır. Çalışmamızda annesinde koryoamniyonit ve uzamış EMR olan yenidoğanların retrospektif olarak incelenmesini amaçladık. Materyal ve Metot: Dicle Üniversitesi Neanotoloji Bilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2015- Ocak 2020 tarihleri arasında takip edilen uzamış EMR'li ve koryoamniyonitli anne bebeği tanısı konmuş olan ve gebelik haftaları 22 ile 38 hafta arasında değişen 340 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Hastaların 199'i (%58,5) erkek ve 141'i (%41,5) kızdı. Hastaların 143'ünde (%42) koryoamniyonit tespit edilirken, 197'sinde (%58) sadece uzamış EMR vardı. Hastaların 195'inin (%57,1) gebelik haftası 28 hafta ve altında iken, 145'i (%42,9) ise 28 gebelik haftasından büyüktü. Hastaların 115'inde (%33,5) BPD, 30'unda (%8,8) ROP, 68'inde (%20) NEK, 109'unda (%31,9) PDA, 14'ünde (%4,1) İVK ve 133'ünde (%39) en az bir kez olmak üzere hipoglisemi atağı tespit edildi. Taranan hastaların 82'i (%24,1) eksitus oldu, 258'i (%75,9) hasta taburcu edildi. Sonuç: Annesinde koryoamniyonit olan ve sadece EMR olan bebeklerin karşılaştırıldığı iki grup arasında BPD, ROP, mortalite görülme sıklığı arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi. Koryoamniyonitli anneden doğan bebeklerde gebelik haftası ve doğum ağırlığı anlamlı olarak daha düşük olarak tespit edildi. Koryoamniyonitli annelerden doğan bebeklerde mortalite ve morbiditede artış olduğu için maruz kalan hastaların çok yakın izlenmesi, en kısa sürede proflaktik geniş spektrumlu antibiyoterapi başlanması ve oluşabilecek morbiditeler açısından dikkatli bir şekilde taranması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Early membrane rupture (EMR) is the rupture of fetal membranes before birth begins. With EMR, there is an increase in maternal morbidity and fetal or neonatal morbidity and mortality. The most common cause of maternal complications is chorioamnionitis. The diagnosis of maternal chorioamnionitis has important effects for the evaluation and treatment of the newborn baby. In our study, it has been aimed to retrospectively examine the babies of mothers exposed to chorioamnionitis and EMR. A total of 340 patients, aged between 22-38 weeks, who were diagnosed and observed between January 2015 and January 2020 in the intensive care of the Dicle University Department of Neanotology, with an age of 22-38 weeks, were included in the study. Material and method: 199 (58.5%) of the patients were male and 141 (41.5%) were female. While 143 (42%) patients had chorioamnionitis, 197 (58%) only had EMR. 195 (57.1%) of the patients were ≤28 weeks, 145 (42.9%) were> 28 weeks old. BPD in 115 (33.5%) of patients, ROP in 30 (8.8%), NEK in 68 (20%), PDA in 109 (31.9%), 14 (4%, 1) IVK and 133 (39%) at least once episodes of hypoglycaemia were detected. While 82 (24.1%) of the screened patients were died , 258 (75.9%) were discharged. Results: In comparing infants with chorioamnionitis and only EMR, the incidence of BPD, ROP and mortality increased significantly between the two groups. The results were similar in terms of NEK, PDA, IVK and hypoglycemia attack. Birth week and birth weight were significantly lower in babies born from mothers with chorioamnionitis. Conclusion: Since there is an increase in mortality and morbidity in infants born from mothers with chorioamnionitis, the exposed patients should be monitored very closely, prophylactic broad-spectrum antibiotherapy should be initiated as soon as possible and screened carefully for possible morbidities.