Histolojik koryoamniyonitin prematüre bebeklerde mortalite ve morbidite üzerine etkisi
The impact of histologic chorioamnionitis on mortality and morbidity in preterm infants
- Tez No: 905721
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SELVA BİLGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Koryoamniyonit amniyon sıvısı, amniyokoryonik membran, plasenta ve desiduanın enfeksiyonu veya inflamasyonu olarak tanımlanmaktadır. Prematüre doğum için en önemli risk faktörü ve maternal komplikasyonların en sık nedenidir. Bu çalışmada, prematüre doğumlar sırasında histolojik koryoamniyonitin görülme sıklığı ve bu durumun prematüre bebeklerdeki mortalite ve eşlik eden morbiditeler üzerine etkisini araştırmayı hedefledik. Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmamıza Ocak 2018 ile Aralık 2022 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde, 37 gestasyon haftası altında doğan 179 prematüre bebek ve annesi dahil edildi. Plasenta analizinde histolojik koryoamniyonit varlığına göre anneler ve bebekleri iki gruba ayrılarak incelendi; bebeklerin mortalite ve eşlik eden morbiditeleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ek olarak histolojik koryoamniyonit ile ilişkili olduğu düşünülen maternal risk faktörleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada histolojik koryoamniyonit sıklığı %36,9, klinik koryoamniyonit sıklığı ise %9 olarak bulundu. Koryoamniyonit olan ve olmayan anneler arasında yaş, antenatal gebelik takibi, gebelik sayısı, düşük öyküsü, akraba evliliği, gestasyonel diyabet, antenatal steroid uygulaması açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı(p>0,05). Koryoamniyonit tanısı olmayan annelerde preeklampsi sıklığı daha yüksekti(p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Chorioamnionitis is defined as the infection or inflammation of the amniotic fluid, amniochorionic membranes, placenta, and decidua. It is a major risk factor for preterm birth and the most common cause of maternal complications. In this study, we aimed to investigate the incidence of histologic chorioamnionitis during preterm births and its impact on mortality and associated morbidities in preterm infants. Method: This retrospective study included 179 preterm infants born before 37 weeks of gestation and their mothers, who were admitted to Marmara University Pendik Education and Research Hospital between January 2018 and December 2022. The mothers and their infants were divided into two groups based on the presence of histologic chorioamnionitis in the placental analysis. The mortality rates and associated morbidities of the infants were compared, and statistical analysis was conducted. Additionally, maternal risk factors potentially associated with histologic chorioamnionitis were evaluated. Results: The frequency of histologic chorioamnionitis was found to be 36.9%, while clinical chorioamnionitis was 9%. There were no statistically significant differences between mothers with and without chorioamnionitis regarding age, antenatal care, number of pregnancies, history of miscarriage, consanguineous marriage, gestational diabetes, and antenatal steroid administration (p>0.05). Preeclampsia was more common in mothers without chorioamnionitis (p0.05).