Mentorluk fonksiyonları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki ve kişilik özelliklerinin mentorluk fonksiyonlarına etkisi: Beş faktör kişilik modeli çerçevesinde bir araştırma
The relationship between mentoring functions and personality traits and the effect of personality traits on mentoring functions: A research based on five factor personality model
  1. Tez No: 633833
  2. Yazar: AYLİN TOKATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada mentorluk fonksiyonları ile mentilerin kişilik özellikleri arasındaki ilişki ve mentilerin kişilik özelliklerinin mentorluk fonksiyonlarına etkisinin Beş Faktör Kişilik Modeli çerçevesinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca katılımcılara bazı açık uçlu sorular sorularak mentorluk programları ile ilgili görüşlerinin alınması amaçlanmaktadır. Türkiye'de özel sektörde faaliyet gösteren 8 şirketteki 420 katılımcıdan toplanan veriler SPSS 21.0 ve AMOS 22 programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kişilik özellikleri dört, mentorluk fonksiyonları üç boyutta toplanmıştır. Kişilik özellikleri toplam puanı ile mentorluk fonksiyonları toplam puanı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Dışa dönüklük ve sorumluluk ile mentorluğun psikososyal, kariyer ve arkadaşlık boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygusal dengelilik ve deneyime açıklık ile mentorluğun psikososyal boyutu ve kariyer boyutu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiş, ancak arkadaşlık boyutu ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Dışa dönüklük ve duygusal dengelilik boyutlarının mentorluk fonksiyonlarından psikosoyal, kariyer ve arkadaşlık fonksiyonları üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Deneyime açıklık ve sorumluluk boyutlarının ise mentorluk fonksiyonları üzerinde herhangi anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the relationship between mentoring functions and personality traits and the effect of personality traits on mentoring functions within the framework of Five Factor Personality Model. Open ended questions were also asked to participants about their opinions about mentoring programmes they were involved. Data from 420 participants from 8 different private sector companies in Turkey was analyzed with SPSS 21.0 and AMOS 22. As per the study, 4 factors for personality traits and 3 factors for mentoring functions emerged. Significantly positive relationship was found between personality traits and mentoring functions. Extraversion and conscientiousness were positively related to psychosocial, career and friendship dimension of mentoring functions. Emotional stability and openness to experience were positively related to psychosocial and career functions of mentoring but no significant relationship was found between friendship function of mentoring, emotional stability and openness to experience. Extraversion and emotional stability had significantly positive effect on psychosocial, career and friendship functions of mentoring. Openness to experience and conscientiousness had no significant effect on mentoring functions.