Bazı baharat çeşitleri ile etken maddelerin aflatoksin üreten küflerin gelişim ve toksin üretimleri üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 28196
  2. Yazar: CELAL AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Gıda Mühendisliği, Biology, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ABSTRACT Bu çalışmada, 7 toz baharat ve sarmısak ile 4 baharat etken maddesinin çeşitli konsantrasyonlarının aflatoksin üreten Aspergillus parasiticus NRRL 2999 ve A. flavus TEM suşlarının üremesi, misel gelişimi ve aflatoksin üretimleri özerine etkileri incelenmiştir. Toz baharatlardan karanfil tüm konsantrasyonlarda fungi si dal etki yapmış olup, bu etki karanfil > tarçın > sarmısak > kekik şeklinde olmuş tur. Baharat etken maddelerinden mentolün 600 ug/ml, timolün 200 ug/ml ve anetolün 400 ug/ml1 lik konsantrasyonları her iki susta da fungi cidal etki yaparak misel gelişimini ve aflatoksin oluşumunu % 100 inhibe etmişlerdir. Plperinin 10.000 ug/ml1 lik konsantrasyonu A. para siticus NRRL 2999'un misel gelişimini % 53.1, aflatoksin oluşumunu % 99.88 inhibe ederken, A. flavus TEN susunun ise misel gelişimini % 65.6 aflatoksin oluşumunu da % 97.6 oranında inhibe etmiştir. ABSTRACT In this study, 7 commercial powdered spices, garlic and several concentrations of 4 active components were investigated to find aut their effects on growth of A. parasiticus NRRL 2999 and A. flavus TEM strains, their mycelial growth and production of aflatoxin. At all concentrations cloves inhibited the fungal growth and the sequence of effectiveness was in the order of clove > cinnamon > garlic > thyme. Of the 4 active compenents tested, DL menthol at a concentration of 600 ug/ml, thymol at a concentration of 200 ug/ml, anethole at a concentration of 400 ug/ml showed fungisidal effect on each aflatoxi- genic strains and completely inhibited mycelial growth and aflatoxin production. Piperine at a concentration of 10.000 ug/ml inhibited aflatoxin production of A. parasiticus NRRL 2999 at a percent of 99.88 and of A. flavus TEM at a percent of 97.6. The save concentra tion of piperine inhibited mycelial growth of A. parasiticus NRRL 2999 at a percent of 53.1 and of A. flavus TEM at a percent of 65.6.
Özet (Çeviri)