Sağlıklı gönüllülerde felodipinin farmakodinamik parametreleri üzerine mentolün etkisi
Effects of menthol on pharmacodynamic parameters of felodipine in healthy volunteers
- Tez No: 124018
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE GELAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
' VI. ÖZET Mentol (CıoHfeO), siklik bir terpen olup, naneyağı, ökaliptol gibi günlük hayatta çok sayıda kullanım yeri bulan esansiyel yağların içinde bulunur. Hawthorn ve arkadaşları, l-mentol ile [3HJ-nitrendipin ve dihidropridin radioligand [3H]-(+)-PN200- 110 arasında kardiyak, nöronal ve intestinal düz kaslarda kompetetif bir inhibisyonun varlığını göstermiştir. Bu çalışmaya göre, ve nane yağı; [3H]-l,4-dihidropiridinleri nöronal bağlanma bölgelerinde inbibe eder. Kalsiyum kanal blokörleri, klinikte yaygın olarak kullanılan farmakolojik ajanlardır, hipertansiyonun tedavisinde ve supraventriküler taşiaritmilerde kullanılmasının yanısıra hipertrofîk kardiyomyopati, migren, atheroskleroz ve Raynaud fenomeni için de kullanılmaktadır. Felodipin, dihidropiridin grubu, ikinci kuşak bir kalsiyum kanal blokörüdür. Günlük tek doz kullanıma izin verecek şekilde etkisi uzun surelidir, vazoselektivitesi nifedipin ve amlodipine göre 10 kat daha fazladır. Mentol ve kalsiyum kanal blokörleri çok yaygın olarak kullanılan bileşiklerdir. İkisinin birlikte kullanılma olasılığı da oldukça yüksektir. Mentol ve kalsiyum kanal blokörlerinin birlikte kullanılmasının Hawthorn ve arkadaşlarının çalışmasında gösterildiği gibi dihidropridin bağlanma bölgesi üzerinden etkileşebileceği gözönünde bulundurularak, bu çalışmada mentolün, kalsiyum kanal blokörlerinin farmakodinamik parametreleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Monitorize edilen parametreler, kalp hızı, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, vücut sıcaklığı ve solunum sayısıdır. Çalışmada biri erkek toplam sekiz sağlıklı gönüllü yer aldı. Gönüllülerin kronik hastalık hikayesi, ilaç kullanımı ya da sigara içimi öyküsü yoktu. Çift kör, randomize kesitsel bir çalışma olarak planlanan çalışmamda, çalışma öncesi İki gün, mentol gönüllülerin diyetinden çıkarıldı. Sabah 8.00'de 10 saatlik bir açlıktan sonra gelen gönüllülere, beşer dakika aralıklarla dört kez kalp hızının, sistolik ve diyastolik kan basıncının, solunum sayısının ve vücut sıcaklığının baseline değerleri ölçüldükten sonra 10 mg felodipin ve 100 mg. mentol/plasebo verildi tik bir saat 15 'er dakika daha 1040 sonra 8. saate kadar 30 dakikada bîr ölçümler yapıldı. Dördüncü saatin sonunda gönüllülere standart bir kahvaltı verildi 2., 5. ve 7. saatlerde 50, 25 ve 25 mg. mentol /plasebo tekrar verildi. Sonuçlar,“tedavi -bazal değer”farkı olarak değerlendirildi 8 saatlik A etki- zaman grafiğinin EAA'ları hesaplandı. Bazal ölçümlerde mentol ve plasebo grupları arasında hiç bir parametrede fark yoktu. Kalp hızı, diyastolik kan basıncı ve solunum sayınında iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Sistolik kan basıncına EAA arasında anlamlı bir fark yokken (p>0.05), 3. ve 5.
Özet (Çeviri)
6,1 VH. SUMMARY Menthol (C10H20O) is a cyclic monoterpene alcohol, naturally occuring in the volatile oils of various species of mentha which is used for daily use. Hawthorn et aL demonstrated competitive antagonism with /-menthol of [^-nitrendipine and the dihydropyridine radioligand [3H]-(+>PN200-110 binding to cardiac, neuronal and intestinal smooth muscle. According to this study, menthol and peppermint oil can inhibit interaction of [3H]-l,4-dihydropyridins at neuronal binding site. Calcium channel blockers are widely used pharmacological agents, besides hypertension and supraventricular tachycardias, they are also used in hypertrophic cardiomyopathy, migraine, atherosclerosis and raynoud's disease. Felodipine is a second generation dihydropyridine which lasts its effect 24 hours. Also its vasoselectivity greater then amlodipine and nifedipine approximately 10 times. Both menthol and calcium channel blockers are widely used agents, incidence of co- utilization of two drugs is elevated. Co-utilization of menthol and calcium channel blockers, can interact by each other on dihydropyridine binding site according to Hawthorn's study. Since then in this study we investigated to effects of menthol on pharmacodynamic parameters of felodipine. The monitorized parameters are heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, body temperature and respiration rate. Seven female and one male subjects participated in this study. They were non- smokers, no known chronic diseases, and non of them using drugs. This was, a randomised, cross-over, double blind study, with two phases separated by at least 1- week washout period.Before each study day, menthol was eliminated from volunteer's dairy diet for 2 days. Each study phase began with 10 hours fasting. At 8. 00 am, every subject was monitorized for heart rate, both systolic and diastolic blood pressure, respiration rate and body temperature for four consequtiVe measurements, to reach baseline levels then each subject received an oral dose of 100 mg menthol or placebo capsules with 200 ml of water and 10 mg felodipine. At the second hours 50 mg, after 5 and 7 hours, 25 mg mentol or placebo capsules were given again. The subjects were 41i±TL allowed to have a standard breakfast 4 h after administration of the drugs. Parameters were measured every 15 minutes for the first hour, after then up to eight hours for 30 minutes. Cardiovascular response data will be expressed as a change from baseline (A), and the area under the response-time curve for 8 hours were calculated. There were not any significant difference between baseline levels of any parameters of menthol and placebo groups. There were not any significant difference between heart rate, diastolic pressure and respiration rate (p>0.05).