Göçler ve etnik temelli çatışma bağlamında Türkiye
Turkey in the context of migrations and etnic conflict
- Tez No: 633854
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
İnsanların bulundukları yerden başka bir yere hareketi olarak tanımlanan göç olgusu nedeni, çeşitleri ve sonuçlarıyla birçok araştırmanın konusu olmuştur. Her yıl milyonlarca insan göç etmektedir. Son yıllarda özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşananlar dünyadaki göç hareketliliği üzerinde etkili olmuştur. 2010 yılında Tunus'ta başlayan daha sonra diğer Ortadoğu ülkelerine de sıçrayan Arap baharının özgürlükçü havasından 2011 yılında Suriyeyi'de etkilemiştir. Suriye'de çıkan iç savaşın ardından milyonlarca insan hem ülke içinde hem ülke dışına doğru göç etmiştir. Türkiye yaşanan göçlerden en büyük payı alan ülkedir. Bu çalışmanın amacı; dil, kültür ve toplumsal yaşam bakımından farklılıkları olan Suriyeli kitlesinin Türkiye'de ileride etnik temelli bir çatışmaya yol açıp açmayacağı sorusunu cevaplamaktır. Bu bağlamda ele aldığımız kavramlardan bazıları: ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, nefret söylemi, etnik çatışma, terör, siyasal dışlamadır. Petersen, etnik grupların bulundukları statüden memnun olmadıklarını düşünürlerse hınç üreteceklerini bunun da şiddete yol açabileceğini söyler. Şiddet ise çatışmadan bir önceki aşamadır. Etnik çatışmaların temelini gelecek kaygısının oluşturduğu araştırmalarımız sonucunda ulaştığımız bir bilgidir. Göç, yerleşmeyi, yerleşme vatandaşlık ve eşitlik hukukunu ve devamında siyasal talepleri beraberinde getirmektedir. Bu aşamada entegrasyon sağlanamazsa ortaya diaspora, ayrımcılık ve siyasallaşma talepleri gelmektedir. Göçle birlikte nüfusun artması, işsizliğin ve büyüyen terör olaylarının arasında nedensellik bağı kurulması, gelecek kaygısını arttıran faktörlerdir. Burada hem ev sahibi Türk vatandaşlarının hem de sığınmacıların bir gelecek kaygısı taşıdıklarını dikkate alırsak Türkiye'nin ileride etnik temelli çatışma veya bir iç çatışma durumuyla karşı karşıya kalabileceğini söyleyebiliriz. Bu çalışmanın önemi, göçün güvenlik boyutu ele alındığında çatışma ihtimalinin de göçün önemli bir sonucu olduğunu ve göz ardı edilmemesi gereken bir konu olduğunu vurgulamasıdır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of immigration, which is defined as the movement of people from place to place (either across international borders or within a State), has been the subject of many researches, with its types and results. Millions of people migrate every year. In recent years; especially events in Middle East, have greatly affected migration mobility in the World. In 2011 Syria too was affected from the libertarian atmosphere of the Arab Spring, which started in Tunisia in 2010 and then spread to other Middle Eastern countries. Millions of people migrated after the civil war in Syria. Turkey has the largest share of immigrants from the migrations. This study aims to answer the question of can a migrated society where language, culture and social life are different than Turkey lead an ethnic based conflict in the future? Some of the concepts we consider in this context are: racism, xenophobia, discrimination, hate speech, ethnic conflict, terrorism, political exclusion. Petersen says that if ethnic groups think that they are not satisfied with their status, they will grow resentment, which can lead to violence. And violence is the stage before the conflict. It is an information that we have reached as a result of our researches that future anxiety is the basis of ethnic conflicts. Migration brings with it settlement, settlement brings citizenship, citizenship brings principle of equality, and then political demands starts to appear. If integration cannot be achieved at this stage, there will be emerging demands for diaspora, discrimination and politicization. Increasing population with immigrations, establishing a causal link between increasing unemployment and terrorist incidents are factors that increase future anxiety. If we consider here that both Turkish hosts and immigrants have worries about the future, we can say that Turkey can be faced with an internal conflict or ethnic based conflict. The importance of this study is that when considering the security aspect of migration, the possibility of conflict is also an important result of migration and is an issue that should not be ignored.