Eski Türk inancında doğa algısı ve Türk-İslam toplumuna yansımaları
Perception of nature in old Turkish faith and its reflections on Turkish-Islamic society
- Tez No: 633855
- Danışmanlar: PROF. DR. OLZHOBAİ KARATAEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Eski Türk dini Gök Tanrı ve Şamanizm sentezi sonucunda oluşan bir inanç sistemini oluşturmaktadır. Gök Tanrıcılık, tek bir Tanrı etrafında şekillenen sistem halindedir. Ancak Şamanizm bir din olarak kabul edilmemektedir. Bu bakımdan Şamanizm, Gök Tanrı dini altında yer alan ritüeller inancı olarak görülmektedir. Bu iki unsur ise eski Türk inanç sistemini doğa ile yakın ilişkiye sevk etmiştir. İnanç temelinde doğa unsurlarına kutsallık verilmiş ve ritüeller ile bu durum ortaya konulmuştur. Doğayı kutsal kabul eden bu inanç ekseninde Türkler su, ağaç, dağ, orman ve diğer doğa unsurlarını Tanrı işareti saymışlardır. Türklerin İslamiyet'i kabul etmesi ile de bazı doğa inanışları devam ettirilmiştir. Günümüzde hala daha bu inanışların etkisini görmekteyiz. Bu bağlamda eski Türk dininin İslamiyet sonrası Türkler için ne tür etkilerde bulunduğu genel olarak ele alınmaktadır. Ayrıca konu özele indirgenerek eski Türk inancının temelleri sayılan doğa kültlerinin Müslüman olan Türklerde nasıl izler bıraktığı ve gidilen uygulamalar irdelenerek önemi belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The ancient Turkish religion constitutes a belief system that is formed as the result of the synthesis of the Sky God and Shamanism. Sky Godliness is the system that is formed around a single God. Shamanism, however, is not considered a religion. Shamanism in this respect, rituals under the Thought of God is seen as a belief. These two elements have brought the old Turkish belief system closer to nature. In this belief axis, which accepts nature as sacred, Turks counted water, tree, mountain, forest and other nature elements as a sign of God. On the basis of faith, the elements of nature are given sanctity, and this is revealed with rituals. With the acceptance of Islam by Turks, some beliefs in nature continued. Today, we are still seeing the impact of these beliefs. In this context, what kind of effects the old Turkish religion had for the Turks after Islam is generally examined. In addition, the subject is reduced to private, and the importance of nature cults, which are considered the foundations of the old Turkish belief, leave traces in Muslim Turks and the applications they go on are emphasized.