Duygusal zekânın iş performansı üzerinde etkisi: Bursa'da otomotiv sektöründe beyaz yakalı çalışanlar üzerine bir araştırma
The effect of emotional intelligence on job performance: A research on white collar personnel that working in automotive sector in Bursa
- Tez No: 633856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İş yaşamında bireye etki eden faktörlerin neler olduğu ile ilgili son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda duygusal zekâ kavramının önem kazandığı görülmektedir. Duygusal zekâ kavramı, bireysel ve sosyal konularda yönlendirici bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmanın amacı, duygusal zekânın iş performansı üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak Bursa'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan 360 beyaz yakalı personelden anket yolu ile elde edilen verilerin analiz edilmesi ile yapılmıştır. Veriler iki temel analiz ile incelenmiştir. Öncelikle güvenilirlik ve faktör analizi yapılarak duygusal zekâ ve iş performansının alt boyutları oluşturulmuştur. Daha sonra elde edilen alt boyutlar ile temel değişkenler arasındaki ilişkiler ve etkiler korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda duygusal zekânın iş performansı üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
On recent scientific researches focusing on the factors which affect individual at working life, it is seen that emotional intelligence concept is gaining importance. Emotional intelligence concept is being come into prominence as a directing element on individual and social issues. The purpose of the study that performed on this direction is to determine the effect of emotional intelligence on job performance. This study was carried out by analysing data obtained from survey responded by 360 white collar personnel that working in companies in business on automotive sector in Bursa by using quantitative research method. The data were analysed with two basic analyzes. Firstly, sub dimensions of job performance and emotional intelligence were formed by making factor analysis. Then, relations obtained from sub dimensions and basic variables and effects were examined with correlation and regression analyses. As a result of the research, it is revealed that emotional intelligence has an impact on job performance.