Antik Çağ Hellen-Roma sanatında yontu ve kopya teknikleri
Techniques of copy and sculptures in the antiquity Hellenistic and Roman age
- Tez No: 63386
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN DİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ANTİK ÇA? HELLEN - ROMA SANATINDA YONTU VE KOPYA TEKNİKLERİ Mustafa BULAT Danışman: Doc.Dr. Adnan DİLER 1997- SAYFA: 176 Jüri : Doç.Dr. Adnan DİLER Prof. Dr. Abdullah YAYLALI Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Antik Çağ Hellen ve Roma Çağı Yontu ve Kopya Teknikleri konulu araştırmamızda sırasıyla: ?/. Hellen-Roma Dönemi yontucu! ıgınaa kullanılan yontu aletleri, kullanım yöntemleri ve hiçim açısından incelenerek, yontulardaki izleri ışığında kronolojik gelişimler: değerlendirilmiştir. 2. Hellen ve Roma yontu sanatında, kopya tekniği araştırılarak: Roma Dörıeım'nüc yapılan Hellen kopyaları va özgünleri yok olmuş yapıtların tanınması bakımından önemi ortaya konulmuştur. 3. Hellen ve Roma yontu sanatında kullanılan ölçümleme ve kopya aletleri, biçimlen ve kullanım yöntemleri açısından incelenerek bunların sınıflandırılması yapılmıştır. 4. Anadolu taş ve yontu sanatlarından II. ve I. bin kültürlerine ait yontular ve teknikler irdelenerek yorumlanmıştır. 5: Aphrodısias yontu okulu tarihsel çerçevede incelenerek yontuculuk açısından önemi ortaya konulmuştur. ';.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. THESIS TECHNIQUES OF COPY AND SCULPTURES IN ANCIENT HELLEN AND ROMAN ART Mustafa BULAT Supervisor: Doç.Dr. Adnan DİLER 1997- PAGE: 176 Jury : Associate prof.. Adnan DİLEM Prof. Dr. Abdullah YAYLALI ?v ?.. Assist Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU In our field research concerning with the copy techniques and sculptures in the Ancient. Hellen and Roman Age, the followings are examined respectively; /. Tools of sculpture used in the statues of Hellen-Roman Age and their shapes are examined with their techniques of usage. Also their chronological developments rare appreciated under the lights of traces on the statues. 2. The copy tecnique in the art of sculpture of Antic Hellen and Rome is studied ;:its importance is put forward in recognizing the Hellen copies made in Roman Age and the works whose orgtnals had died out.. i. Evaluation and copy tools used in Antic Hellen and Roman Sadpiure and their shapes are studied with their tecniques of usage and their classification is made. 4. Statues and tecniques belonging to II“^ I ”thousand cultures art of stone and sculpture of Anatolia are studied and commented. 5. Aphrodisias and school of Sculpture are studied in historical frame work and their importance are put forward in Sculptural point of view. 6: Tfie works thai can give clues about the sculptures and copy tecniques in Aphrodisias Archeology Museum and in excavation warehouse are studied also the Sculptures and copy tecniques of the Sculpture School of Aphrodisias are studied. In our research, theoretical learnings are synthesized by making inquiries about the sources in Archaeology Institutes and libraries inside and outside the country. The pieces of sculpture, selected as a result of observation and studies leased on the principles of Aphrodisias School were shown by findings, drawings and photographs, pointing out their tecnique of Sculpture.