The effect of strategic flexibility and human resource-related capabilities to firms' FDI choice: American and non-American partnered firms in Turkey
Stratejik esneklik ve insan kaynakları ile ilgili kapasitelerin firmaların DYY seçimine etkisi: Amerikan ve Amerikan olmayan ortaklı firmalar
- Tez No: 633864
- Danışmanlar: PROF. RIFAT KAMAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğrudan yabancı yatırım, bir ülkede üretim tesisi kurmak, şube açmak veya uzun vadeli sermaye girişi ile yatırımcının başka bir ülkeye yaptığı yatırım olarak kısaca ifade edilebilir. DYY girişi, ülke ekonomilerinde kaldıraç etkisi yaratarak hem teknolojik gelişmeleri hem de şirketlerde rekabet gücünü arttırmaktadır. Şirketler DYY yapmadan önce birçok kritere dikkat etmektedir. Şirketlerin finansal güçlerinden yatırım yapılacak ülkenin ekonomik gücüne, yatırımcıyı koruyacak istikrar ve yasal düzenlemelere kadar pek çok faktörü ayrıntılı olarak incelemektedirler. Ancak yatırım sonrası getirileri etkileyen, finansal olmayan faktörler üzerine çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma ile doğrudan yabancı sermaye yatırım faaliyetlerinde stratejik esneklik, çatışma ve uzlaşı, çevresel faktörler ve İK yönetimi gibi finansal olmayan faktörler araştırılmıştır. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımlarda finansal olmayan faktörlerin etkisi Amerikan ve diğer yabancı ortaklar olarak iki grupta incelenmiştir. Sonuç olarak, her iki kökende ortağa sahip olan şirketler stratejik esnekliğe sahiptir, ancak alternatif kaynakların kullanımında eksiklikler olduğu gözlemlenmiştir. Kaynakların hızlı değiştirilmesi konusunda bir eksiklik mevcuttur. Buna ek olarak, ABD'li ortağa sahip firmalar iç kaynak yönetimi konusunda daha başarılıdır, ancak diğer menşeli ortağa sahip şirketler hem iç hem de dış kaynak kullanımında daha fazla zorlukla karşılaşmaktadır. Çatışma ve uzlaşma açısından, ABD menşeli şirketler yönetim başarıları için Türkçe konuşma ihtiyacı hissetmekte, ancak diğer menşeli şirketlerin böyle bir ihtiyacı bulunmamaktadır. Dahası, diğer menşeli şirketler farklı kültüre sahip olmanın yönetim becerileri konusunda ABD menşeli şirketlere göre daha fazla zorluk çekmektedir. İlginç nokta şudur ki, her iki menşeli şirket yöneticileri yönetim perspektifleri ve kurumsal kültürlerinin uyumlu olmadığını düşünmektedir. Çevresel faktörler açısından ABD menşeli şirketler, Türkiye'nin istikrarlı ve güvenilir bir yatırım ortamına sahip olmadığını düşünmektedir, ancak diğer menşeli şirketlerden Türkiye'nin uygun yatırım ortamına sahip olmadığını düşünenler varsa da çoğunluk yatırım ortamının istikrarlı ve güvenilir olduğunu düşünmektedir. Ayrıca, her iki grup da derneklerin olumlu etkisi konusunda hemfikirdir, özellikle sektörel üyeliklerin onlara daha fazla fayda sağladığını düşünmektedirler. Bulgular, farklı menşeli şirketler arasında önemli bir fark olmadığını göstermektedir, sadece çatışma ve uzlaşma konusu iki grup arasında en fazla farklı sonucun yer aldığı konudur.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment can be expressed as an investor abroad to open a production facility, branch office or long-term capital inflow to another country. FDI inflow creates leverage in the national economies, enabling both technological developments and increasing competitiveness in companies. Companies pay attention to many criteria before entering FDI. They examine many factors in detail from the financial strengths of companies to the economic power of the country to be invested in, the stability and legal regulations that will protect the investor etc. While many criteria were taken into consideration before the investment, there was not much study on non-financial factors that affect post-investment returns. With this study, non-financial factors as strategic flexibility, conflict and compromise, environmental factors and HR management were investigated in foreign direct investment activities. The impact on non-financial factors of foreign direct investment coming to Turkey were examined in two groups as American and other foreign partners' partnerships. As a result, both origin companies have strategic flexibility but it has been observed that there are deficiencies in the use of alternative sources. There is a gap about the quick changes in the resources. In additionally, USA partner firms is more successful about internal resource management but other origin companies face more difficulties both internal and external resource usage. In the point of conflict and compromise, USA origin companies need to speak Turkish for their management success but other origin companies are disagree about this issue. Moreover, other origin companies feel more difficulties in management than USA origin companies to having different culture. In additionally, both country of origin companies think that their management perspective and corporate culture are not compatible. In the point of environmental factors, USA origin companies think that Turkey has not stable and reliable investment environment but other origin companies are highly agree about Turkey investment environment but still have disagree idea. Moreover, both origin companies are agree about positive effect of associations and memberships especially sectorial memberships give them more benefit. The findings show that there is no significant difference between origin companies. Only the issue of conflict and compromise differ more in companies of different origin.