Kocaali ilçe merkezinin beşeri ve iktisadi coğrafyası
The Human and economic geography of Kocaali distirct centre
  1. Tez No: 63388
  2. Yazar: ZERRİN KARAKUZULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kocaali İlçe Merkezinin Beşeri ve İktisadi Coğrafyası Zerrin Karakuzulu Danışman Yrd.Doç.Dr. Saliha Koday 1997, Sayfa: Jüri: Araştırma konumuzu oluşturan Kocaali İlçe Merkezi, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaali Bölümün'de, Sakarya İli sınırları içinde yer almaktadır. İdari bakımından Sakarya İli'ne bağlı olan Kocaali, il merkezinin kuzeyinde il merkezine 65 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kocaali ilçesi yönetim alanı yaklaşık 2872 km2 kadardır. Bu saha doğuda Akçakoca (Bolu), batıda Karasu, güneyde Düzce, Cumaovası ve Hendek ile sınırlandırılırken kuzeyde doğal sınır olan Karadeniz uzanır. Belediye yönetim sınırları dahilinde kalan sahanın yüzölçümü 52 km2 kadardır. Kuzeyde Karadeniz ile sınırlı olan Kocaali İlçe Merkezi'nin yerleşim sahasını ise güneyden İlyastarla Tepe (109 m) güneydoğudan Gavurharmanı (116 m) ile Dörtyol Tepe (116 m), batıdan Mağarı Sırtı ve kuzeybatıdan Kocagöl Tepe (25 m) ve doğudan Melen Irmağı ile sınırlandırılmaktadır. Kocaaeli ilçesinde idari bakımdan iki belediye teşkilatı ve 26 köy bulunmaktadır. 1990 yılı itibariyle 28405 olan ilçe toplam nüfusunun % 43'ü belediye teşkilatı olan yerlerde % 57'si köylerde yaşamaktadır. İlçemiz Karadenize paralel uzanan yüksek ve sarp dağların yükseltilerini kaybettiği Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Arazilerin meyilli ve engebeli olması, taban ve düz arazilerin bulunmaması ve bol yağışlı olması nedeniyle bölgeye en uygun olan fındık tarımı gelişmiştir. Toplam arazinin % 63.9'u tarım alanı olarak ayrılmış iken, % 1.2'si mera, % 27.8'i orman, % 0.7'si bataklık, % 1.8'i yerleşim alanları ve % 3.2'si tarım dışı alanlar tarafından kaplanmıştır.Kocaali'de sanayi faaliyetleri de yine fındık tarımına yöneliktir. Diğer ekonomik faaliyetlerden ticaret ve sanayi faaliyetleri henüz başlangıç safhasındadır. Kocaali turizm bakımından gelişmeye oldukça elverişlidir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY MASTER THESIS THE HUMAN AND ECONOMIC GEOGRAPHY OF KOCAALİ TOWN CENTRE Zerrin KARAKUZULU SUPERVISOR : Asc. Prof. Saliha KODAY 1997 PAGE: 206 Jury: Asc. Prof. Saliha KODAY The district center of Kocaali which forms our research subject tooks place in the frontiers of tehe city Sakarya which setled down at the parto oof Çatalca Kocaali in Marmara Region. On account of admistration Kocaali connected with the cty of Sakarya, is 65 km far away fom the city center at north side of the center of tehe city. The control area of Kocaali is appoximately 2872 km2 When this area is limited with Düzce, Cumaovası and Hedek at south Karasu at west Akçakoca (Bolu) at East. It extends to Blacksea which is a natural boundry at north. The surface measurement of this area which included in the limits of the municipal control is 52 km2 The setling area of the district center of Kocaali, which is boundry to the Black sea, at north, restricted to İlyastarla Hill from south (109m) Gavurharmani (116m) and Dörtyol Hill (116m) from southeast Mağara Ridge from west, Kocagöl Hill from north west and Melen River fromeast. On account of admistration at Kocaali district there have had 2 municipality organization and 26 villages. Since 1990 the account population of the district is 28405 end %43 of this population has been living in places qhere there has municipal organizations and % 57 percent of this population has been living in Villages. Being the lands prosperous and uneven, theIV deficiency of the agricuture of hazelnut had been developed which is most suitable for the region. When the % 63.9 of tehe account land parts to agricultural area, the %12 is to pesture, % 27.8 is to forest, %0.7 is to moer, %18 area is to setting area and the %3.2 of this land was overlaped by non agricultural areas. The activity of industry in Kocaali is also aimed at the agriculture of hazelnut. From the other economical activities, the activities of industry and made are at the begining of phase yet. On account of tourism Kocaaliz is very suitable for developing