19. yüzyıl ortalarında Yuntdağı Nahiyesi'nin sosyo-ekonomik durumu
The socio-economic status of Yuntdağı sub-district in the mid-19th century
- Tez No: 633893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ülkemizde son yıllardaki tarih araştırmalarının yerel tarihimiz üzerine yoğunlaştığı görülmektedir. Osmanlı Devleti'nin daha küçük yerleşim birimleri olan kentlerine, nahiye ve köylerine bir büyüteçle daha yakından bakmamızı sağlayan yerel tarihçilik, yaşadığımız bölgenin geçmişinin gerçek anlamda aydınlatılmasına imkân verdiği gibi, tarihimizin bütününün de daha iyi anlaşılmasını sağlayan genel mozaiğin bir parçasıdır. Özellikle bölge tarihine artan bu merakın akademik çalışmalara yansıması, Anadolu'nun dünü ve bugünü arasında bütüncül bir bakış açısı geliştirmektedir. Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyıldaki yerleşim birimleri hakkında önemli bilgiler edindiğimiz yerel tarih kaynaklarından birisi de temettüat defterleridir. Tanzimat Fermanı'nın uygulandığı tüm yerleşim birimlerinde yaşayan ve vergiyle yükümlü olan halkın, gelir getiren emlak, arazi, hayvan ve meslekleri bu defterlere kaydedilmiştir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin idari birimlerinden birisi olan Aydın Eyaleti'ne bağlı Manisa Kazası'nın dört nahiyesinden birini teşkil eden Yuntdağı Nahiyesi'ne ait H.1260 ve 1261 tarihli temettüat defterleri incelenmiştir. Çalışmamız, incelediğimiz dönemde 7 kesim ve bu kesimlerde bulunan toplamda 71 yerleşim yerinden oluşan Yuntdağı Nahiyesi'nin sosyal, kültürel, demografik ve ekonomik yapısını gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. İncelenen temettüat defterlerinden elde edilen değerli bilgiler ile dar manâda Manisa tarihi hakkında yapılan araştırmalara, geniş manâda ise Osmanlı Devleti'nin incelenen dönemdeki sosyal yapısı, idari bölümlenmesi, halkın ekonomik faaliyetleri ve vergi sistemi ile ilgili çalışmalara az da olsa katkı sağlanması ümid edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the history researches in our country have concentrated on our local history. Local historiography, which allows us to take a closer look at the cities, townships and villages of the Ottoman State, which are smaller settlements, is a part of the general mosaic that allows us to realize the history of the region we live in, as well as to realize the whole history of our region. The reflection of this increasing curiosity, especially in the history of the region, on academic studies develops a holistic perspective between the past and present of Anatolia. One of the local history sources that we obtained important information about the settlements of the Ottoman State in the 19th century is dividend books. The people who live in all settlements where the Tanzimat Edict is applied and who are liable for tax, real estate, land, animals and professions that generate income are recorded in these books. In this study, H.1260 and 1261 dividend books belonging to Yuntdağı Sub-District, which represents one of the four sub-districts of Manisa District, which is one of the administrative units of the Ottoman State, were examined. Our study aims to reveal the social, cultural, demographic and economic structure of Yuntdağı District, which consists of 7 sections and 71 settlements in these sections. It is hoped that valuable information obtained from the reviewed dividend books will contribute to research on Manisa history in a narrow sense, and to a large extent contribute to the social structure, administrative division, economic activities of the Ottoman Empire and the tax system in the broader sense.