G20 ülkeleri için bilgi üretim fonksiyonunun panel veri ekonometrisi ile tahmini
Estimation of knowledge production function by panel data econometrics for G20 countries
- Tez No: 633910
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
İnovasyon, günümüzün en önemli politika araçlarından biridir. Bu bakımdan inovasyonu etkileyen faktörler günümüzde ön plana çıkmaktadır. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için inovasyon teorik olarak aynı anlamı ifade etmesine rağmen onu etkileyen etmenler açısından farklılaşmaktadır. Aynı zamanda dinamik bir sürece de sahip olan inovasyonu etkileyen etmenler ve çıktıları, büyük bir hızla değişmektedir. Bu çalışmada, benzer pazar büyüklüklüleri olan fakat kendi içinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler olarak farklılaşan G20 ülkeleri incelenmiş, inovasyonu etkileyen etmenlerin ülke gruplarına göre farklılık gösterip göstermediği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmada, yapılan analizler için üç farklı ülke grubu kullanılmıştır. Bu ülke grupları, G20 ülkeleri ile G20 ülkeleri içerisinde yer alan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşmuştur. Ele alınan ülkeler için 1995-2018 dönemini kapsayan panel veri analizi yöntemiyle çalışma yürütülmüştür. Panel analizi için Driscoll-Kraay ile Arellano-Bond GMM yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ampirik bulgularına göre, çalışmada kullanılan üç ülke grubu içinde Ar-Ge'nin patent çıktısı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin inovasyon çıktısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda, inovasyon girdilerinin ülkelerinin gelişmişlik sınıflandırmasına göre farklı etkilere de sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm ülke grupları için farklı istihdam alanlarının inovatif çıktı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülürken; bu etkinin, ülke gruplarına göre farklılaştığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, çalışmanın bulgularına dayanarak çeşitli teorik ve politik önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today innovation is one of the most significant policy tools. From this perspective, the factors affecting innovation are receiving increasing attention. Despite the fact that innovation has the same meaning theoretically especially for developed and developing countries, it differs in terms of the factors affecting it. At the same time, the factors and their outcomes that affect innovation, which is a dynamic process, are changing rapidly. In the study, G20 countries that have similar market sizes but vary between each other in terms of developed or developing country status are examined and in order to determine whether the factors affecting innovation differ according to the country groups. In the study, three different country groups are used for the analysis. These country groups are composed of developed and developing countries within the G20 countries. For the countries discussed, the study is carried out with panel data analysis covering 1995-2018 period. Driscoll-Kraay and Arellano-Bond GMM methods are used for panel data analysis. According to the empirical findings of the study, it is observed that among three countries examined in the study, R&D has a positive effect on the patent output. It is concluded that the development levels of the countries have a significant impact on the innovation output. In addition, it turns out that innovation inputs have different effects according to the development classification of the country. One of the major findings is that different employment areas for all country groups have important effects on innovation output although it is necessary to consider that this effect differs according to country groups. As a result, various theoretical and political suggestions are made based on the findings of the study.