Hz. Muhammed'in risaletinin evrenselliği
The Universality of the message of the prophet Muhammed
- Tez No: 63394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HZ. MUHAMMED'İN RİSALETİNİN EVRENSELLİ?İ Orhan AKTEPE Daışman: Doç. Dr. Mevlüt ÖZLER 1997- SAYFA: 110 Jüri : Doç. Dr. Mevlüt ÖZLER Peygamberlik, Allah' m insanlara bir lütfudur. Çünkü Allah; kullarını doğru yola çağırmak ve onlara ebedî mutluluğun yollarını göstermek için her topluma bir peygamber göndermiştir. Gelen her peygamber toplumunu, Allah'ın birliğine ve O'na kulluk etmeye da'vet etmiştir. Peygamberliklerini isbat etmek için acemlerinin şartlarına uygun mucizeler göstermişlerdir. Kendi kavimlerine özel olarak gönderilen peygamberlerin sonunda, tüm insanlığa gönderilen Hz. Muhammed geldi. O, Arabistan'da doğdu ve önce işe kendi kavminden başladı. Birçok peygamber gibi o da mucizeler gösterdi. En büyük ve ebedî mucizesi Kur'ân oldu. Diğer peygamberlerin mucizeleri, duygulara hitap ettiği için kısa sürdü. I iz. Muhammed'in mucizesi akla hitap ettiği için ebedi oldu. O'nus risaletinin evrenselliğinin en büyük kanın da Kur'ân'dır. Çünkü Kur'ân, ezelî ve ebedî olan Allah' id sözüdür ve Allah tarafından korunmaktadır. Hz. Muhammed (SAV) peygamberlerin sonuncusudur. Peygamberlik müessesesi onunla son bulmuştur. Artık ondan sonra peygamber gelmedi ve gemeyecektir de. O nun risâletinin evrenselliğinin bir kama da budur. Hz. Muhammed'in tüm insanlığa gönderilmiş olması, onun evrenselliğinin mekân boyutudur. Son peygamber olması da zaman boyutudur. Artık ondan sonra bir uyarıcı gelemiyeceğine göre insan oğlunun ebedi mutluluğu elde etmesi için onun getirdiği Kur'ân'a sarılmaktan başka yapacağı bir şey yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE UNÎVERSALİTY OF THE MESSAGE OF THE PROPHET MUHAMMED ORHAN AKTEPE Supervisor Doç. Dr. Meviût ÖZLER 1997 -PAGE: 110 Jury: Doç. Dr. Mevlüt ÖZLER Prophethood is a kind of Allah's favours to man kind. Allah sent a prophet to each community so that they could call the mankind to the true path and they could teach them the ways of eternal happiness, Each prophet invited his community to believe in only one Allah and to pray for Allah, The sometimes showed some miracles appropriate to the conditions of their periods to prove their prophethood. Each prophet was sent to his own community but prophet Muhammad was sent to whole mankind as the final prophet, He was born in Arabia and first he started work in his own community, He showed some miracles as mossy odtex prophets did. His greatest and the eternal miracle is the Qur'an. The miracles of other prophets lasted short as mey addressed to senses. Prophet Muhammad's miracle became eternal because it addressed to the mind. The greatest proff of his propherhood's Universality is Qur'an. Because, Qur'an is the words of eternal Allah Qur'an has been protected by Allah, Muhammad is the finality of prophets. Prophetshood ended with him. After him a prophet didn't come and even a prophet won't come any more. This is one of the proofs of his prophethood' s universality. Prophet Muhammad who was sent to whole mankind is the place dimension of his prophethood' s universality. Being the finality of prophethood is his time dimension. If so; no prophet messenger will come any more, mankind won't be able to do anything to get the eternal happiness but obey the rules of Qur'an.