Ka'b b. Zuheyr hayatı, eserleri ve edebi kişiliği
Ka'b b. Zuheyr, his life work and ardistical personality
- Tez No: 63395
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezimizin konusu Câhiliyye döneminin büyük şâirlerinden Zuheyr b. Ebî Sulma'nın oğlu muhadram şair Kaeb b. Zuheyr hakkındadır. Tezimizde önce yararlandığımız belli başlı kaynaklar kısaca tanıtıldı. Daha sonra Câhiliyye ve Asr-ı Saadet döneminde Arap şiiri hakkında genel bilgi verildikten sonra, Ka'b b. Zuheyr üç bölümde ele alındı. İlk bölümde hayatı bir bütün olarak işlendi. Adı, künyesi, nesebi ve ailesi hakkında yeterli bilgi verildikten sonra ilişkide bulunduğu şairler ve Hz. Peygamber'i hicvetmesi, kanının heder edilerek Hz. Peygamberden af sadedinde mescid-i nebevide Kaşîde-i Bürde'sini inşad etmesiyle ilgili çeşitli rivayetler ve bunların mevsukiyeti üzerinde duruldu. 2. bölümde Divanı ve Kasîde-i Bürde'si ele alınarak Divanı'nı rivayet edenler, Divanı'nın mevsukiyeti, Kaşide-i Bürde'nin senedi, muhtevası,şerhleri, tahmis ve muârazaları üzerinde duruldu. 3. bölümde Ka'b'ın edebî kişiliği ele alınarak hocaları ve etkilendiği şairler ve genel olarak şairin edebî değeri belirtildi. Daha sonra Kasîde-i Bürde'nin dış ve iç özellikleri belirtilerek kasidede yer alan edebî sanatlar her beyit üzerinde ayrı ayrı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Kacb the son of the greatest of the pre-lslamic Arab Poets Zuhair İbn Abî Sulmâ, was himself a talented master of the poetic art. He converted to Islam soon after the conquest of Makkah by the Muslim Forces (10/632). His conversion was in responce to a threat by the Prophet (P.B.H.) to him and other Poets to either convert to Islam or face death, and as a result of pressure from his brother Bujair, who, fearing for Kaf b's life, advised him either to convert to Islam. He travelled to al-Madinah where he met the Prophet (P.B.H.) at its mosque, introduced himself and announced his repentance for the past and his allegieance to Islam and he recited his famous eulogh of the Prophet (P.B.H.) When Ka'b recited the sword verse, the Prophet (P.B.H.) was so impressed and pleased that he put his own burdah (mantle) on the poet's shoulders-hence the title of the poem. The poem is similar in structure to that of the famous Arabic odes the Mu'allaqat.