Bir yaş altındaki çocuklar için sakral oran persentil eğrisi geliştirilmesi
Development of sacral ratio percentile curve for children under one year old
- Tez No: 633957
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU AKTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç Anorektal malformasyonlara eşlik edebilem sakrospinal anomaliler uygun anomali tedavisine karşın fekal ve üriner inkontinans gelişmesine neden olabilirler. Gerek inkontinans açısından prognozu, gerekse sakrospinal anomaliler için ileri inceleme gereksiniminin belirlenmesinde anteroposterior direkt grafide ölçülebilen sakral oran kullanılması önerilmiştir. Yayınlarda değişik referans değerleri verilen sakral oranın 12 ay ve altı normal popülasyondaki dağılımını belirleyip, değerin parametrik olarak belirlenmesini sağlayacak sakral oran persentil eğrisi geliştirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereçler 2012-2019 yılları arasında çeşitli nedenlerden başvurmuş ve pelvis grafisini de içerecek şekilde anteroposterior direkt grafi çekilmiş olan 1 yaş altındaki hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Anorektal malformasyon, trakeo-özofageal anomali, hirscshprung hastalığı, fekal kontinans sorunları, üriner yakınması, spinal anomalisi ve prematüre doğmuş olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Yeterli radyolojik görüntü kalitesine ulaşılmış, 0-12 ay arasındaki hastanın SO ölçüldü. Persentil eğrisi referans değerleri %1, 2, 3, 4 ve 10 olarak kullanıldı. Bulgular Sakral oran ölçülen hastaların yaşları gün olarak kullanıldı. Çalışma grubundaki normal çocuklarda ölçülen en düşük sakral oran değeri 0,514, en yüksek değer 0,936 idi. 1-12 ay biçiminde gruplanan olguların sakral oran ortalamalarının arasında istatistiksel fark olmadığı görüldü (F= 1,358; p= 0,191). LMS methodu kullanılarak yaşa göre sakral oran persentil eğrisi oluşturuldu. Sonuç Sakral oranın bir yaş altında çok önemli bir değişim göstermese de, yayınlarda normalin sınırı olarak verilen değerlerin farklı persentil sınırları içinde olduğunu saptadık. Herhangi bir sınır değer yerine geliştirilen persentil eğrisi ile sakral oranın parametrik olarak değerlendirilmesinin klinik değerini arttıracağını, prognoz veya ileri inceleme gereksinimi konusunda ayrı ayrı irdelenebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose Sacrospinal anomalies that may accompany anorectal malformations may cause fecal and urinary incontinence despite proper anomaly treatment. The sacral ratio, which can be measured on anteroposterior direct sacrum radiography, has been suggested in determination both the prognosis in terms of incontinence and the need for further examination for sacrospinal anomalies. The sacral ratio normal value is given differently in publications. We aimed to determine the distribution of the sacral ratio in children under 12 months and to develop the sacral ratio percentile curve that will enable to give parametric results in clinical evaluations. Material and Methods The files of patients under 1 year of age who had anteroposterior direct radiography including pelvis were reviewed retrospectively. Patients who had anorectal malformation, tracheo-esophageal anomaly, hirscshprung disease, defecation problems, urinary complaints, spinal anomaly and patients who were born prematurely were excluded from the study. In addition, patients with inadequate image quality radiographs were excluded from the study. Sacral ratio was studied for 360 patients, 30 patient per month. Percentile curve reference values were used as 1,2,3,4 and 10%. Results Patients' ages were recorded as days. The lowest sacral ratio value was 0.514 and the highest value was 0.936. There was no statistical difference between the mean sacral ratio of the cases when they were classified on a monthly basis (F= 1,358; p= 0,191). Sacral ratio percentile curve was created using LMS method. Conclusion Although the sacral ratio does not change significantly during first year of life, the values those are considered pathological for patients are within different percentile limits depending on age. Instead of using sacral ratio with some limit values, we think that parametric evaluation of the sacral ratio with the help of the percentile curve will increase its clinical value to detect curable spinal defects and determine the prognosis of the patient.