Tam seramik restorasyonlarda farklı siman renginin renk üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of different cement shade on all ceramic restorations
  1. Tez No: 633958
  2. Yazar: MUSTAFA SOLMAZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, bir hibrit seramik (Vita Enamic), bir hibrit nanoseramik (Cerasmart) ve bir rezin nanoseramik (Lava Ultimate) materyale üç farklı renkte (A1, Translusent, Bleach XL) adeziv rezin siman uygulama ve UV hızlandırılmış yapay yaşlandırma işlemi sonrası oluşan renk stabilitesini değerlendirmek için yapıldı. Tam seramik materyallerden toplam 90 adet örnek 12x14x1 mm boyutlarında hazırlanarak farklı siman renklerine ve yaşlandırma işlemine göre ayrıldı ve 9 deney grubu oluşturuldu (n=10). Örneklerin yüzeylerini standardize edebilmek için 600, 800, 1200 grid silikon karbit zımparalar kullanıldı. Firma önerileri doğrultusunda bir yüzeye polisaj işlemi uygulandı. Örneklerin L*, a* ve b* değerleri kolorimetre cihazı kullanılarak ölçüldü. Siman uygulamadan önce polisaj yapılmayan yüzeye kumlama işlemi uygulandı. A1, Translusent, Bleach XL siman 0,2 mm kalınlığında uygulandıktan sonra L*, a* ve b* değerleri tekrar ölçülerek kaydedildi. Aynı işlem UV hızlandırılmış yapay yaşlandırma işlemi sonrası yinelendi. Renk değişim değerleri CIEDE2000 renk ölçüm formülü kullanılarak hesaplandı. Grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise tek yönlü ANOVA testi kullanıldı ve P < 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. ∆Eoo >2,25 klinik olarak kabul edilemez; 1,30
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the color stability of one hybrid ceramic (Vita Enamic), one hybrid nanoceramic (Cerasmart), and one resin nanoceramic (Lava Ultimate) after application of adhesive resin cements in three different colors (A1, Translucent, Bleach XL), and also UV accelerated artificial aging. For this purpose, a total of 90 all-ceramic specimens (12x14x1 mm in dimensions) were prepared, and divided to different cement colors and aging procedures applied, thus 9 experimental groups were established (n=10). The surfaces of the specimens were standardized using 600, 800, and 1200 grit silicon carbide abrasive papers, and one surface of them was manually polished according to manufacturers' recommendations. The L*, a* and b* values were measured by a colorimeter and the values were recorded. The unpolished surfaces of the specimens were air-borne particle abraded, and A1, Translucent, and Bleach XL resin cements were applied in 0.2 mm thickness. Then, specimens were subjected to UV accelerated artificial aging procedure. The L*, a* and b* values were measured again after resin cement applications and aging procedures. The color change values were calculated using CIEDE2000 color difference formula. Data were analyzed using paired t test and one-way analysis of variances (ANOVA). P values smaller than 0.05 were interpreted as statistically significant. The ∆Eoo values higher than 2.25 were considered as clinically unacceptable, and the ∆Eoo values between 1.30 and 2.25 were considered as visually perceptible, but clinically acceptable. For all the materials, the color changes were determined as clinically unacceptable after applying Bleach XL resin cement; however, the color differences were determined as perceptible, but clinically acceptable after applying the other colors of resin cements. After artificial aging, while the color difference was found to be clinically unacceptable in Bleach XL cement group for Vita Enamic, however, Cerasmart and Lava Ultimate materials these values were determined to be clinically unacceptable in all resin cement groups tested.