Ivf/ıcsı uygulanan hastalarda bazal serum anti-müllerian hormon ile oosit kalitesi ve gebelik sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between baseline anti-mülleri̇an hormone and oocyte quality and pregnancy outcomes in patients undergoing ivf/icsi
  1. Tez No: 633984
  2. Yazar: GÜLTEKİN ADANAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAYFUN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZ Amaç: Anti-Müllerian hormon (AMH), menstrüel sikluslar boyunca devamlı salgılanan bir hormon olup, over rezervinin klasik biyobelirteçlerine kıyasla, çeşitli avantajlara sahiptir. Bu çalışmada, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan hastalarda AMH düzeylerinin oosit ve embriyo kalitesi ve yardımcı üreme tekniklerinin (ART) sonuçları ile ilişkisi değerlendirildi. Yöntem:Bu kesitsel çalışmaya Mayıs 2009-Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin vitrofertilizasyon merkezinde ICSI yapılan toplam 44 kadın alındı.Tüm hastalara uzun dönem tedavi protokolü uygulandı. Menstrüasyonun üçüncü gününde folikül stimülan hormon, lüteinizan hormon, östradiol ve AMH düzeyleri ölçüldü ve antral folikül sayısı hesaplandı. Oosit sayısına göre AMH için kesme değeri belirlendi. Hastalar, AMH düzeylerine göre kötü yanıt verenler (n=12, %27.3) ve iyi yanıt verenler (n=32, %72.7) olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Anti-Müllerian hormone (AMH), which is constantly secreted during menstrual cycles,offers several advantages over traditional biomarkers of ovarian reserve. In this study, we aimed to assess the relationship of AMH valueswith oocyte and embryo quality and ART outcomes in patients undergoing intra-cytoplasmic sperm injection (ICSI). Materials and Methods: This cross-sectional study included a total of 44 women undergoing ICSI in the in vitro fertilization (IVF) center of Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital, Istanbulbetween May 2009 and December 2009. All patients received the long-termtreatment protocol. Follicle-stimulating hormone, luteinizing hormone, estradiol, and AMH levels were measured and antral follicle count was obtained on the third day of menstruation. A cut-off value based on the number of oocytes was determined for AMH.The patients were divided into two groups as poor responders (n=12, 27.3%) and good responders (n=32, 72.7%) according to their AMH levels.