Parkinson hastalığı ile TOLL/IL-1 reseptör ilişkili protein (TIRAP) gen polimorfizmi ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between parkinson's disease and TOLL/IL-1 receptor-related protein (TİRAP) gen polymorphism
  1. Tez No: 633983
  2. Yazar: MERVE KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ŞAHİN CALAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) substantia nigra pars compakta'daki dopaminerjik nöronların progresif kaybı ile karakterizedir. PH'nın patolojik ayırt edici özelliği Lewy cisimcikleri olarak bilinen hücre içi inklüzyonlarda α-sinüklein birikintilerinin varlığıdır. Hastalığın bulguları bradikinezi, tremor, rijidite, postüral instabilite, fleksiyon postürü ve donma fenomeni olarak tanımlanan motor semptomlardır. Hastalığın prodromal fazı,“premotor”veya“preklinik”dönem olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde görülen non-motor öncül bulgular ağrı, konstipasyon, koku kaybı, REM uyku davranış bozukluğu, depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi duygudurum bozukluklarıdır. Doğal immün sistem elemanlarından Toll like reseptörler (TLR), mikrobiyal antijenlerle veya hasarlı hücresel elemanlarla uyarılınca hem inflamatuar reaksiyonları indükler hem de edinsel bağışıklığı aktive eder. Bu çalışmada, TLR sinyal yolağında yer alan bir adaptör protein olan Toll/IL-1 reseptör ilişkili protein (TIRAP) gen bölgesi üzerindeki 975C/T polimorfik bölge araştırılmıştır. PH ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. TLR sinyal yolağının sebep olduğu nörotoksik ve nörokoruyucu mekanizmaların araştırılması nörodejeneratif hastalıkların patogenezindeki rollerini anlamak için çok önemli olabilir ve terapötik uygulamalar için yeni bir ufuk açabilir.
Özet (Çeviri)
Parkinson Disease (PD) is characterized by the progressive loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta. The pathological hallmark of PD is the presence of deposits of aggregated α-synuclein in intracellular inclusions known as Lewy bodies. Symptoms of the disease are motor symptoms defined as bradykinesia, tremor, rigidity, postural instability, flexion posture and freezing phenomenon. The prodromal phase of the disease is called 'premotor' or 'preclinical' period. Non-motor premise findings seen during this period are pain, constipation, loss of odor, REM sleep behavior disorder, mood disorders such as depression and anxiety disorder. When Toll like receptors (TLR) which is element of native immune system induced by microbial antigens or damaged cellular elements, they both induce inflammatory reactions and activate adaptive immune system. In this study, the polymorphic 975C/T region on the Toll / IL-1 receptor-associated protein (TIRAP) gene region, which is an adapter protein in the TLR signaling pathway, was investigated. There was no significant difference between PH and control group. Investigation of the neurotoxic and neuroprotective mechanisms caused by the TLR signaling pathway may be very important to understand the role of in pathogenesis of neurodegenerative diseases and may open a new horizon for therapeutic applications.