Hemşirelik öğrencilerinin sosyotropik otonomik kişilik özellikleri ve bakım rollerine oryantasyonu
Nursing students' sociotropic autonomic personality traits and their orientation to care roles
- Tez No: 633986
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin sosyotropik otonomik kişilik özellikleri ve bakım rolüne oryantasyonlarını incelemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın örneklemini, bir devlet üniversitesinin sağlık yüksekokulunda 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören ve araştırmaya katılmayı kabul eden 372 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Araştırma verileri,“Öğrenci Bilgi Formu”,“Sosyotropi Otonomi Ölçeği (SOSOTÖ)”ve“Hemşirelik Bakım Rolü Oryantasyon Ölçeği (HBROÖ)”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı, karşılaştırıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak analiz edildi. Öğrencilerin SOSOTÖ toplam puan ortalamasının 152,35±19,96, HBROÖ toplam puan ortalamasının 79,48±7,51 olduğu, yaş, cinsiyet, ebeveyn eğitim durumu ve ebeveyn tutumlarına göre SOSOTÖ puan ortalamalarında, yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve hemşirelik bölümünü isteyerek seçme durumlarına göre HBROÖ toplam puan ortalamalarında anlamlı farklılıklar olduğu belirlendi. SOSOTÖ toplam puanı ile HBROÖ toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmedi (p>0,05). Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin sosyotropik ve otonomik kişilik özelliklerinin geliştirilmesi ve hemşirelik bakım rolüne oryantasyonuna katkı sağlayacak ders içeriklerinin oluşturulması, farkındalık eğitimlerinin ve etkinliklerin gerçekleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed in a descriptive and correlative way to examine the sociotropic autonomic personality traits and the orientation of nursing students to care roles. The sample of the study consisted of 372 nursing students studying at a public university's health college in the spring term of 2018-2019 academic year and volunteering to participate in the research. The research data were collected using the“Student Information Form”,“Sociotropy Autonomy Scale (SAS)”and“Nursing Care Role Orientation Scale (NCROS)”. The data were analyzed through SPSS 22.0 package program using descriptive, comparative and correlative statistics. It was determined that the total SAS average score of the students was 152.35 ± 19.96 while the total score of the NCROS was 79.48 ± 7.51. In addition, there were significant differences in SAS score averages related to age, gender, parental education status and parental attitudes. Meaningful differences were also found in the total scores of NCROS related to age, gender, grade level, maternal education level and choosing nursing department willingly. There was no statistically significant correlation between SAS total score and NCROS total score (p> 0.05). In line with the results obtained from the research, it can be suggested that the courses which can contribute to the orientation of the students to the sociotropic and autonomic personality characteristics and to the orientation of nursing care roles contents should be developed, and the training and activities of awareness should be conducted.