Avrupa Birliği'nde bölgesel sorun ve politikalar
Regional problem and policies in the European Union
- Tez No: 63401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AVRUPA BİRLİ?İ' NDE BÖLGESEL SORUN VE POLİTİKALAR ErgönAKTÜRK Danışman: Yrd.Doc.Dr.Alaattin KIZILTAN 1997, Sayfa: 90 Jüri: Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kuran ve hukuksal çerçevesini çizen Roma Antlaşması'nın giriş bölümünde üye ülkelerin ekonomik bütünleşmede başarıya ulaşabilmesi için bölgeler arasındaki ekonomik farklılıkların giderilmesi öngörülmektedir. Bu nedenden dolayı, 1975 yılında Topluluk Bölgesel Kalkınma Polirikası'ın başlatmıştır. Bölgesel Kalkınma Politikası bir yandan Topluluk bünyesinde yardımların koordineli bir yapıya kavuşturulmasını sağlarken, öte yandan Topluluk bünyesinde var olan mali mekanizmaların kalkınma hamlesinde etkili olmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ve Birlik dahilindeki çeşitli bölgeler arasındaki mevcut dengesizlikleri azaltmak amacıyla, temel finansal enstrümanlar olan yapısal fonların (Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Avrupa Sosyal Fonu, Avrupa Tarımsal Yönverme ve Garanti Fonu -Yönverme Bölümü) mekanizmaları ve süreçleri kullanılarak Birlik tarafından alman tedbirleri ortaya koymaktır. Bu amaçla adı geçen fonların ve diğer mali araçların bölgesel politikalar kapsamındaki faaliyetleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan araştırma, bölgesel farklılıkların Avrupa Birliği'nde ciddiyetini korumakta olduğunu, ancak Bölgesel Kalkınma Politikası sayesinde Birliğin nisbi olarak fakir ülkeleri olan Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İrlanda'nın büyüme ve istihdam oranlarında önemli iyileşmeler sağlandığım ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis REGIONAL PROBLEM AND POLICIES IN THE EUROPEAN UNION ErgunAKTÜRK Supervisor : Assist. ProfcDr.Alaattin KIZILTAN 1997, Pages: 90 Jury : At the introduction section of the Rome Treaty, which established the European Economic Community and drew its legal framework, elimination of interregional economic differences has been proposed in order, for member states, to achieve economic integration. This is why the Community Regional Development Policy was implemented in 1975. The purpose of this study is to define the present measures taken by the European Union for reducing the differences existing between the member states and the various regions in European Union, together with the mechanisms and the procedures of the structural funds, (European Regional Development Fund, European Social Fund, European Agricultural Guarantee and Guidance Fund- Guidance Section) which are the major financial instruments. With this purpose, operations of funds and other fiscal instruments in terms of regional policies were investigated in detail. This study indicated that regional differences in the EC still exist, yet some important improvements were provided in growth and employment ratios of Greece, Spain, Portugal and Ireland which are relatively underdeveloped countries of the EC, thanks to Regional Development Policy.