Sağlıklı bireylerde, prediyabet ve tip 2 diyabet hastalarında serum omentin, chemerin, Hs-CRP düzeyleri ile karotis intima media kalınlığı (KIMK) arasındaki ilişikinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum omentin, chemerin, Hs-CRP levels and carotis intima media thickness (C-IMT) in healthy individuals, patients with prediabetes and type 2 diabetes
  1. Tez No: 634013
  2. Yazar: AHMET GENÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada; sağlıklı bireylerde, prediyabet ve Tip 2 diyabet hastalarında serum Omentin, Chemerin ve Hs-CRP düzeyleri ile, vücut kompozisyon analizi, Framingham Risk Skoru (FRS) ve Karotis İntima Media Kalınlığı (KIMK) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 25.07.2018 ile 26.07.2019 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Diyabet ve Periyodik Muayene Polikliniğine başvuran 27 Tip 2 DM tanılı hasta, 27 PreDM tanılı hasta ve 27 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Çalışma gruplarında rutin tetkiklerine ilave, Omentin, Chemerin ve hs-CRP düzeyleri ölçüldü. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini ve diyabet ve prediyabet özelliklerini içeren 28 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Hastaların vücut kompozisyon analizleri Doğrudan Segmental Çok frekanslı - Biyoelektrik Empedans Analizi (DSM-BIA) yöntemiyle Inbody-770 cihazı kullanılarak ölçüldü. Hastaların KIMK ölçümleri yapılarak ortalama olarak kaydedildi. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between serum Omentin, Chemerin and Hs-CRP levels, body composition analysis, Framingham Risk Score (FRS) and Carotid Intima Media Thickness (C-IMT) in healthy individuals, prediabetes and type 2 diabetes patients. Materials and Methods: 27 patients with Type 2 DM, 27 patients with prediabetes and 27 healthy individuals who applied to Family Medicine Diabetes and Periodic Examination Polyclinics of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital between 25.07.2018 and 26.07.2019 were included in the study. In addition to routine tests, Omentin, Chemerin and hs-CRP levels were measured in the study groups. The questionnaire which consisted of 28 questions including sociodemographic characteristics and diabetes/prediabetes characteristics of the participants was applied by face to face interview method. Body composition analyses of the patients were measured using Inbody-770 by Direct Segmental Multi Frequency-Bioelectrical Impedance Analysis (DSM-BIA) method. The C-IMT measurements of the patients were measured 3 times with a distance of 1 cm to the bifurcation of both common carotid arteries with a 10.0 mHZ superficial USG probe and data were recorded as avarage. All data were evaluated using SPSS 21.0 statistical software. Results: Omentin levels were significantly lower in DM group compared to control and prediabetes group; while Chemerin levels were significantly higher in DM group than control and prediabetes group.