Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmesi nedeni ile yatan hastalarda balgam ve kan eozinofil seviyesi
Sputum and blood eosinophilia level of patient with chroni̇c obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbation in hospitalized
- Tez No: 634014
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SÜERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
KOAH alevlenmeli hastalarda steroid tedavisinin inhalasyon veya sistemik yolla verilmesi konusunda bilgiler net değildir. Bu sorunun yanıtına katkı oluşturmak amacıyla, KOAH alevlenme ile yatan hastaların balgam ve kan eozinofil düzeylerinin sistemik ve inhaler steroide yanıtını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza KOAH alevlenme nedeniyle Göğüs Hastalıkları Kliniğine tedavi amacıyla yatırılmış olan 58 hasta alındı. Yatış anında tedavi öncesi indükte balgam alımını takiben toplam yedi günlük sürede 29 hastaya standart alevlenme tedavisine ek olarak günde tek doz 40 mg/gün intravenöz metilprednisolon, 29 hastaya ise 12 saat ara ile budesonid 0,50 mg nebulizasyonu uygulandı. Tedavinin 14. ve 45. günlerinde hemogram ve indükte balgamda eozinofil değerlendirmesi yapıldı. Sadece intravenöz steroid tedavisi alan hastalarda, 14. gün (0,36 ± 0,72) ve 45. gün (0,28 ± 0,53) ölçümlerinde balgamda eozinofil yüzdesi başlangıca göre (0,86 ± 1,22) anlamlı bir şekilde düşüş gösterdi (p=0,041). Sonuç olarak, şiddetli KOAH alevlenmelerinde tedaviye sistemik steroid eklenmesi akılcı bir yaklaşım olacaktır. Kan ve balgamdaki eozinofil değerlerinin intravenöz ve inhale steroid tedavisine karar vermede belirteç olarak yerini belirlemek amacıyla daha fazla ve uzun süre takipli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The information is unclear that patients with COPD exacerbation has been applied by inhaler or sistemic treatment for steroid treatment. For the purpose of contributing the answer of this question, we purpose to evaluate for response to the sistematic and inhaler steroid of patients with COPD exacerbation whose level of sputum and blood eosinophilia on this study.58 patients diagnosed as COPD exacerbation who were hospitalized in the Chest Diseases Clinic included in our study. At the time of hospitalization before treatment in addition to 29 patients were applied standart exacerbation treatment for seven day after taking sputum in induced in addition to 40 mg/day intravenous methylprednisolone single doze per day. 29 patients were applied nebulized of budesonide 0,50 mg every 12 hours. At 14 and 45 days of treatment, eosinophils evaluation were done in hemogram and induced sputum. Patients receiving steroid treatment on their 14. day (0,36 ± 0,72) and 45. day (0,28 ± 0,53) measurement on eosinophilia percentage on sputum has showed significantly decline according to beginning (0,86 ± 1,22) (p=0,041). In conclusion, it would be wise to add systemic steroids to treatment in severe COPD exacerbations. Further and long-term studies are needed to determine the place of eosinophil values in blood and sputum as markers for deciding intravenous and inhaled steroid treatment.