Pediatrik popülasyonda normal corpus callosum boyutları ve manyetik rezonans görüntülemede kantitatif analiz
Normal corpus callosum dimensions in pediatric population and quantitative analysis in magnetic resonance imaging
- Tez No: 634020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAYDAR BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Korpus kallozum beyin hemisferlerini bağlayan beyaz cevher yapısı olup en büyük interhemisferik komissür olma özelliğine sahiptir. Bu sayede bimanuel motor hareketlerin organize edilmesi, lateralize duyu algılanması, bilişsel, emosyonel ve sosyal işlevler gibi beynin karmaşık işlevlerin yerine getirmesini sağlar. Korpus kallozumun morfolojisini konjenital ve edinsel hastalıklar, cinsiyet, yaş, el seçimi etkileyebilir. Bu çalışmada sağlıklı pediatrik popülasyonda korpus kallozumun segmentlerinin kalınlıkları ve korpus kallozum uzun aksı, manyetik rezonans görüntülemede (MRG) sagittal T1 FLAIR sekansında, septum pellusidum ve massa intermedianın izlenebildiği midsagital hattan ölçülmüş olup, yaşla birlikte gelişimi ve varsa cinsiyetler arası farklılıkların ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmamız retrospektif olup Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğine herhangi bir nedenle başvurmuş kontrastsız beyin MRG çekilmiş ve normal sınırlarda değerlendirilmiş 120'si erkek, 120'si kadın toplam 240 olgunun 0-2 yaş, 3-6 yaş, 7-11 yaş, 12-17 yaş olmak üzere 4 yaş grubuna ayrılarak, korpus kallozumun 5 segmentinin (rostrum, genu, korpus, istmus, splenium) kalınlığı ve korpus kallozum anterior-posterior uzunluğu ölçülmüştür. Kadın ve erkek cinsiyette rostrum kalınlığı hariç diğer 4 segment kalınlığı (genu, korpus, istmus, splenium) ve korpus kallozum uzun aksının büyüklüğü, yaşla birlikte anlamlı olarak artış göstermekteydi. Ancak cinsiyet ayrımı olmaksızın genel popülasyonda değerlendirme yaptığımızda korpus kallozumun tüm segmentlerinin kalınlıkları ve uzun aksının büyüklüğü anlamlı olarak artmaktaydı. Kadın ve erkek cinsiyette yaş grupları arasında rostrum kalınlığında anlamlı farklılık yokken genel popülasyonda ortaya çıkan bu farklılığın nedeni örneklem genişliği artırılarak anlaşılabilir. Cinsiyetler arası kıyaslama yapıldığında 7-11 yaş grubunda genu kalınlığı erkekte 10.58±1.35 mm ölçülmüş olup kadından (9.41±1.45 mm) anlamlı şekilde büyüktü. 0-2 yaş grubunda istmus kalınlığı erkekte 2.74±0.64 mm iken kadında 2.39±0.72 mm bulunmuş olup erkeklerde bu değer anlamlı şekilde büyüktü. Bunun dışında diğer segment kalınlıklarında cinsiyetler arası anlamlı bir farklılık bulamadık. Korpus kallozum anterior–posterior çapı genel popülasyonda yaş gruplarına göre sırasıyla 56.71±4.03 mm, 60.48±4.86 mm, 63.41±4.87 mm, 67.17±4.87 mm ölçülmüş olup yaşla birlikte anlamlı olarak artmaktaydı. Çalışmamızda sağlıklı pediatrik popülasyondan elde ettiğimiz bu verilerin korpus kallozumun gelişimsel ve edinsel hastalıklara bağlı morfololojik değişikliklerinin normal popülasyondan ayırt edilebilmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The corpus callosum is the white matter structure and the largest interhemispheric commissure that connects the brain hemispheres. It enables the brain to perform complex functions such as organizing bimanual motor movements sensing lateralized sensation, cognitive, emotional and social functions. The morphology of the corpus callosum might be affected by congenital and acquired diseases, sex, age, and hand selection. In this study, the thickness of the segments of the corpus callosum and the long axis of the corpus callosum of the healthy pediatric population were measured via magnetic resonance imaging (MRI) from the midsagittal line where the septum pellucidum and massa intermedia can be monitored. In this way, it is aimed to reveal if there are any differences in corpus callosum due to age and gender. Our study was retrospective and the individuals who applied to the Radiology Clinic of Adıyaman University Training and Research Hospital for any reason were investigated. This study only focused on the individuals who have normal range MRI (without contrast) results. Accordingly, 120 males, 120 females, a total of 240 cases were divided into 4 age groups; 0-2 age group, 3-6 age group, 7-11 age group, and 12-17 age group and the thickness of the 5 segments of the corpus callosum (rostrum, genu, corpus isthmus, splenium) and anterior-posterior length of the corpus callosum were measured. Results showed that thicknesses of four segments (genu, corpus, isthmus splenium) except the rostrum and size of long axis of corpus callosum increased significantly with age in both female and male sex. However, when we evaluated the general population without gender discrimination, thickness of all segments of the corpus callosum and size of long axis are observed to increase significantly. Even though there is no significant difference in rostrum thickness between age groups in male and female genders, the reason for the difference in the general population can be explained by increasing the sample width. When comparing between genders, the thickness of genu in the 7-11 age group was measured as 10.58 ± 1.35 mm in the male and was significantly larger than the woman (9.41 ± 1.45 mm). In the 0-2 age group, the thickness of isthmus was 2.74 ± 0.64 mm in males and 2.39 ± 0.72 mm in females and this value was significantly higher in males. Apart from that, we could not find any significant gender differences in other segment thicknesses. Corpus callosum anterior-posterior diameter was observed to increase significantly with age in the general population and measured as 56.71 ± 4.03 mm 60.48 ± 4.86 mm, 63.41 ± 4.87 mm, 67.17 ± 4.87 mm in order of increasing age. In this study, the obtained data from the healthy pediatric population will help to differentiate the abnormal morphological changes of the corpus callosum due to congenital and acquired diseases.