Tamamlayıcı ve geleneksel uygulamaların psikiyatri hastalarında depresif belirtiler üzerine etkisi: Meta analiz çalışması
The Efficacy of Complementary And Traditional Practice on Psychiatry Patient With Depression Symptom: Meta Analysis Study
- Tez No: 634019
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, kanıt hiyerarşisine göre en üst düzeyde yer alan meta analiz yöntemi kullanılarak tamamlayıcı ve geleneksel uygulamaların psikiyatri hastalarında depresif belirti düzeyine etkisine ilişkin etki büyüklüklerini inceleyen bir araştırmadır. Kapsamlı literatür taraması, zaman sınırlaması yapılmaksızın (Cinahl, Pubmed, Web of Sciences, Science Direct, Medline, Cochrane, YÖK, TÜBİTAK) gerçekleştirildi. Meta analize 81 çalışma dahil edildi. Seçilen makaleler, iki bağımsız değerlendirici tarafından incelenmiş olup, dahil edilecek çalışmaların metodolojik kalitesi“Health Evidence™ Quality Assessment Tool”aracı ile değerlendirildi. Verilerin analizinde Comprehensive Meta Analysis 3 programı kullanıldı. Meta analiz sonuçlarını değerlendirdiğimizde, psikiyatri hastalarına uygulanan tamamlayıcı ve geleneksel yöntemlerin depresif belirti üzerindeki etki büyüklüğü (d=0,718; p=0,000) olarak hesaplandı. Cohen'e (1988) göre araştırmalar orta etki büyüklüğüne sahiptir. Yapılan moderatör analizi sonucuna göre, uygulama sayısının hesaplanan ortalama etki büyüklüğü için bir moderatör olduğu (p < 0,05), yaş ve uygulama süresinin ise moderatör olmadığı saptandı. Bu doğrultuda tamamlayıcı ve geleneksel uygulamaların psikiyatri hastalarında depresif belirti üzerine anlamlı ve etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study, investigates the effect sizes of the complementary and traditional practices on the depressive symptom level in psychiatric patients by using the meta-analysis method which is highest level according to the hierarchy of evidence. The comprehensive literature research was conducted without time limits (Cinahl, Pubmed, Web of Sciences, Science Direct, Medline, Cochrane, YÖK, TÜBITAK). 81 studies were included in the Meta-analysis. The selected articles were analyzed in detail by two independent reviewers and the methodological quality of the articles was assessed using the“Health Evidence™ Quality Assessment Tool”. The“Comprehensive Meta Analysis 3”program was used to analyze data. When we evaluated the result of the meta-analysis, the effect size of the complementary and traditional methods applied to psychiatric patient on depressive symptoms was calculated as (d=0,718; p=0,000).According to Cohen(1988), studies have moderate effect size. According to the results of the moderator analysis, the number of applications was determined to be a moderator for the calculated average effect size (p < 0.05), while the age and duration of the application were not moderators. In this respect, complementary and traditional practices were found to be significant and effective on depressive symptoms in psychiatric patients.