Kemoterapi alan solid kanserli hastalarda febril nötropeni epizotlarının maliyet ve hasta yatış süresi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of febrile neutropenia episodes in terms of cost and period of hospitalization in solid cancer patients receiving chemotherapy
- Tez No: 634029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖNDER EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Febril nötropeni, yaşamı tehdit edebilen önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. Morbidite ve mortalitenin yanısıra bu tablonun önemli bir maliyet oluşturduğu bilinmektedir. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde 2019 eylül- 2020 mart ayı içerisinde kemoterapi alan solid tümörlü hastalarda gelişen febril nötropeni epizotlarının neden olduğu hasta yatışı ve maliyetleri incelenecektir Çalışmamıza dahil edilen toplam 39 febril nötropenili hastanın yaş ortalaması 59.67± 11.23 ,min- max 24- 77' dir. Hastaların 19'u (% 48.7) erkek, 20'si (% 51.3) kadın idi. . Hastalar ortalama yatış süreci 5±1.78 gün ,min-max:2-10 gündür . Hastaların MASCC skoru hesaplandı. 20 (%51.3) hasta düşük riskli, 19 (%48.7) hasta yüksek riskli olarak saptandı. Takip edilen hastaların yatış süreci boyunca ortalama fatura maliyeti 5000,33±4651,60 tl, min-max:1003-30207 tl arasında değişmektedir Çalışmada taburcu ve exitus olan hastaların fatura arasında fark var mı? fatura dağılımının normal dağılıma uygun mu? diye baktık. Eksitus olan hastalarda p= 0,026, taburcu olanlarda p= 0,253 olarak sonuçlandı.Bu 2 grupun fatura maliyeti açısından anlamlı bir fark olmadığı görüldü. MASCC skoru yüksek ve düşük olan 2 grup hastaların yatış süreci arasında anlamlı fark yoktur (p=0.062), fatura mailiyeti arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p=0.031). Yapılan çalışmada procalsitonin yüksek olanlarda yatış süreci ve (p= 0.016) fatura arasında orta düzeyde ilişki vardır (p=0.03). Yoğun bakıma yatan hastalar ile yatış süresi (p=0.003) ve fatura mailiyeti arasında yüksek korelasyon (p< 0.001) var. Procalsitonin yüksekliği maliyete etkili bulduğumuz faktörün % 80.3'nü açıklıyor. Procalsitonin değeri için p = 0.001, yoğun bakım yatışı için p= 0.020'dir. Sonuç olarak çalışmamızda procalsitonin yüksekliği , yoğun bakım yatışı olan ve sepsis tablosunda olan hastalarda yatış süresci ve maliyetin artmış olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenia is an infectious, life threatening disease. Beside the mortality and the morbidity of this particular disease, it also has significant financial burden to health-care services. This study has been conducted at Selcuk University Medical Oncology department between the years of Sep-2019-March 2000 and aims to have a clear assessment of the financial cost of patients which has been hospitalized due to solid tumour mediated febrile neutropenia episodes during this period. The average age of the patients that has been included to this study is 59,67+-11,23 ; min-max 24-77 respectively. %48,7 (19 patients) of the patients are found to be male where the rest %51,3 (21 patients) of the patients were female. The medium hospitalization period of the study group is 5+-1.78 days, min-max 2-10 days respectively. During this study the MASCC score of study group has been calculated and as a result 19 patients were categorized as high-risk group where the rest 20 patients have been categorized as low risk group. During the hospitalization of study group, medium expenditure of a single patient were calculated as 5000,33TL+-4651,60 TL; min-max 1003-30.207 TL respectively. In this study, we also investigated a possible difference between the financial cost of discharged patients and deceased patients. From this point of assessment, the medium p value of discharged patients was found to be 0.253. Interestingly this value was 0.026 for deceased patients. Therefore, according to this parameter there was not any significant difference between these two aforementioned groups. On the other hand in terms of hospitalization period, there wasnt any remarkable difference between low-risk group and high-risk group of MASCC score. However financial expenditure of these two groups has been altered dramatically. (p=0.031). In this study we also found a moderate correlation between hospitalization period (p=0.016) and financial cost (p=0.03) for the patients with high procalcitonin level.