Ankilozan spondilitte sarkopeni sıklığı
The frequency of sarcopeni̇a i̇n ankylosi̇ng spondyli̇ti̇s
  1. Tez No: 634028
  2. Yazar: AYŞE KÜRKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA LEVENDOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı EWGSOP 2018 tanı kriterleri kullanılarak Ankilozan Spondilitte sarkopeni sıklığını, hastalık aktivitesiyle ilişkisini ve USG ile kuadriseps femoris, rektus abdominus ve rektus femoris kas kalınlıklarına bakarak bölgesel sarkopeniyi araştırmaktır. Çalışmaya 80 ankilozan spondilit hastası alındı. Sarkopeni tanısı EWGSOP 2018 kriterlerine göre konuldu.. Katılıcımların tamamına SARC-F anketi dolduruldu. Kas kuvveti ; GRİP-D dinamometresi kullanılarak el kavrama kuvveti ve sandalye yükselme testi ile değerlendirildi. Kas kitlesi In-Body 770 marka BIA cihazı ile ölçüldü. Fiziksel performans için yürüme hızı, zamanlı kalkıp yürüme testi (TUG) uygulandı. Katılımcıların ağırlık, boy, ekstremite çevresi, bel ve kalça çevresi standart prosedürler kullanılarak ölçüldü. Aynı zamanda katılımcıların tamamının Esaote marka ultrason cihazı ile kuadriseps femoris, rektus femoris ve rektus abdominus kas kalınlığı ölçüldü. Humac-Norm 2014 cihazı ile diz ekstansiyon kuvveti değerlendirildi. Çalışmamızda AS'de EWGSOP 2018 tanı kriterlerine göre sarkopeni sıklığı %1,25, uyluğun kişiselleştirilmiş sonografik oranına (STAR) göre bölgesel sarkopeni sıklığı %12,5 bulunmuştur. EWGSOP 2018 tanı kriterlerine göre kas gücü düşük olan hastalar muhtemel sarkopenik hasta olarak değerlendirilmiştir. 80 hastadan 38 (%47,5) hastaya muhtemel sarkopeni, 1 (%1,25) hastaya sarkopeni, 10 hastaya (%12,5) bölgesel sarkopeni tanısı konmuştur. Muhtemel sarkopeni regresyon analizinde BASDAİ risk faktörü olarak bulunmuştur. Bölgesel sarkopeni regresyon analizinde yaş, egzersiz ve BASMI bağımlı değişken olarak bulunmuştur. 80 hastanın 17 (%21,25) sinin bölgesel kas kitlesinde azalma tespit edilmiştir. Bölgesel kas kitlesinde azalma olan hastaların yaşı daha büyük, bel ve kalça çevresi daha kalın, VKİ, BASMI skoru daha yüksekti ve bu hastalarda HT ve obezite sıklığı daha fazlaydı. Anti TNF tedavisi hem sarkopeni hemde bölgesel sarkopeni üzerine etkili bulunmamıştır. Ancak bu konuda daha büyük hasta popülasyonu ile daha fazla araştırma yapmak gerekmektedir. Kas iskelet sistemi USG ile vücut kompozisyonunu değerlendirmek sarkopeni tanısı için kullanışlı bir yöntemdir. USG bize erken tanı ve tedavi imkanı sağlamaktadır. BASDAİ, BASMI, yaş, egzersiz sarkopeni için risk faktörleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the frequency of sarcopenia in Ankylosing Spondylitis using EWGSOP 2018 diagnostic criteria, its relationship with disease activity, and regional sarcopenia by looking at USG quadriceps femoris, rectus abdominus and rectus femoris muscle thickness 80 ankylosing spondylitis patients were included in the study. The diagnosis of sarcopenia was made according to the EWGSOP 2018 criteria. The SARC-F questionnaire was filled in all of the participants. Muscle strength; It was assessed with hand grip strength and chair rise test using GRIP-D dynamometer. Muscle mass was measured with In-Body 770 brand BIA device. For physical performance, walking speed, timed and walking test (TUG) were applied. Weight, height, limb circumference, waist and hip circumference of the participants were measured using standard procedures. At the same time, the thickness of the quadriceps femoris, rectus femoris and rectus abdominus were measured with the Esaote brand ultrasound device of all participants. Knee extension force was evaluated with Humac-Norm 2014 device. In our study, the frequency of sarcopenia was 1.25% according to the EWGSOP 2018 diagnostic criteria, and the regional sarcopenia frequency was 12.5% according to the personalized sonographic rate (STAR) of the thigh. According to the EWGSOP 2018 diagnostic criteria, patients with low muscle strength were evaluated as possible sarcopenic patients. Among 80 patients, 38 (47.5%) patients were diagnosed with possible sarcopenia, 1 (1.25%) patient was diagnosed with sarcopenia, 10 patients (12.5%) were diagnosed with regional sarcopenia. In the regression analysis of possible sarcopenia, BASDAI was found as a risk factor. In regional sarcopenia regression analysis, age, exercise and BASMI were found as dependent variables. A decrease in regional muscle mass was detected in 17 (21.25%) of 80 patients. Patients with a decrease in regional muscle mass were older, the waist and hip circumference were thicker, BMI and BASMI scores were higher, and HT and obesity were higher in these patients. Anti TNF treatment was not effective on both sarcopenia and regional sarcopenia. However, more research is needed on this subject with a larger patient population. Evaluating the body composition with the musculoskeletal system USG is a useful method for the diagnosis of sarcopenia. USG provides us with early diagnosis and treatment. BASDAİ, BASMI, age, exercise are risk factors for sarcopenia.