Obstruktif uyku apne sendromu ve anestezi
Obstructive sleep apnea syndrome and anesthesia
- Tez No: 634036
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:GABA (gama-aminobütirikasit) merkezi sinir sisteminin birincil inhibitör nörotransmitteridir ve genel anestezik maddelerin etki mekanizmasında iyi bilinen bir hedeftir.Obstruktif uyku apne sendromunda(OUAS) beyinde GABA miktarının azaldığı ve bazı yapısal değişiklikler meydana geldiği bilinmektedir.Biz bu çalışmada anestezi derinliğni Bispektral İndeks(BIS) ile monitörize ettiğimiz hastalarda OUAS'ın anestezik ihtiyaç üzerinde herhangibir etkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Bu prospektif vaka kontrol çalışmasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathanelerinde, Mayıs 2019 ile Ekim 2019 tarihleri arasında Amerikan Anesteziyologlar Birliği (ASA) I-II fiziksel durumunda, 18-65 yaş aralığında, elektif septoplasti operasyonu planlanan, görme ve duyma bozukluğu olmayan, okuma-yazma bilen 63 hasta çalışmaya alındı.Bu hastalar iki gruba ayrıldı.OUAS grubu bilinen OUAS tanısı almış 31 hastadan oluşuyordu. Kontrol grubuna da OUAS tanısı olmayan 32 hasta alındı. BIS değeri 40-60 arasında olacak şekilde anestezi derinliğini sağlamak için sevofluran konsantrasyonunda gerekli değişiklikler yapıldı.Bispektral indeks (BIS), Kalp tepe atımı ( KTA), ortalama arteriyel kan basıncı (OAB), periferik oksijen saturasyonu (SPO2), end-tidal CO2 (ETCO2), ekspiratuar sevofluran konsantrasyonu (EX-SEVO) entübasyon öncesi kontrol ve entübasyondan sonraki her 5 dakikada bir operasyon sonuna kadar kaydedildi. Bulgular:OUAS grubunda hastaların yaşı kontrol grubundan yüksek bulundu.OUAS grubunda erkek cinsiyet daha fazla görüldü.Vücut Kitle İndeksi(VKİ) OUAS grubunda belirgin şekilde daha yüksekti.OUAS grubunda 0.dakika, 5.dakika, 10.dakika, 15.dakika. 20.dakika, 25.dakika oksijen satürasyonu (SPO₂) değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. OUAS grubunda 5.dakika, 10.dakika, 15.dakika. 20.dakika, 25.dakika, son ölçümde EXSEVO değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşük olarak bulundu. Sonuç: OUAS tanısı olan hastalarda end-tidal sevofluran konsantrasyonu kontrol grubuna kıyasla daha düşük bulundu.OUAS ve anestezikler arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: GABA (gamma-aminobutyric acid) is the primary inhibitory neurotransmitter of the central nervous system and is a well-known target in the mechanism of action of general anesthetic agents. In obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), it is known that the amount of GABA in the brain decreases and some structural changes occur. In this study, we aimed to determine whether OSAS has any effect on anesthetic need in patients whose depth of anesthesia was monitored with the Bispectral Index (BIS). Methods: In this prospective case-control study, it was conducted between May 2019 and October 2019 in the Operating Rooms of the Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital. 66 patients, aged 18-65, who were elective in the physical condition of the American Association of Anesthesiologists (ASA) I-II, who were planned to undergo elective septoplasty operation, who had no vision or hearing impairment, were included in the study. These patients were divided into two groups. The OSAS group consisted of 31 patients with known OSAS diagnosis. 32 patients without OSAS were also included in the control group. Necessary changes were made in the sevoflurane concentration to provide an anesthetic depth with a BIS value of 40-60. Bispectral index (BIS), Heart rate (HR), mean arterial blood pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SPO2), end-tidal CO2 (ETCO2), expiratory sevoflurane concentration (EX-SEVO) was recorded until the end of the operation before and after intubation every 5 minutes after intubation. Results: The patients ages in OSAS group were higher than the control group. Male sex was more common in the OSAS group. Body Mass Index (BMI) was significantly higher in the OSAS group. In the OSAS group, 0 minutes, 5 minutes, 10 minutes, 15 minutes. 20 minutes, 25 minutes oxygen saturation (SPO₂) values were significantly lower than the control group. In the OSAS group, 5 minutes, 10 minutes, 15 minutes, 20 minutes, 25 minutes and the last measurement the EXSEVO value was significantly lower than group II. Conclusion:End-tidal sevoflurane concentration was lower in patients with OSAS compared to the control group. More studies are needed to determine the relationship between OSAS and anesthetics.