Hipokloröz asit kullanımının postoperatif peritoneal adezyonlar üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 634037
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKGÜN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Hipokloröz asitin (HCOl) postoperatif peritoneal adezyonların (PPA) engellenmesindeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmada yaklaşık 300-400 gr ağırlığında standart diyetle beslenmiş, su ve yiyeceğe serbest erişimi olan (ad libitum) 24 adet rat kullanıldı. Genel anestezi sağlandıktan sonra, tüm deneklere çekumda serozal abrazyon ve sağ alt kadranda peritoneal eksizyon yapılarak adezyon modeli oluşturuldu. Adezyon önleyici bariyer kullanılmayanlar Grup I (kontrol grubu), Saline uygulanan denekler Grup II ve HCOl uygulan denekler ise Grup III olarak belirlendi. 100mg/kg Saline ve HCOl ile batın içi yıkama yapıldı. Postoperatif 14. günde tüm denekler sakrifiye edildi. Tüm deneklerde adezyon modeli oluşturulan alanlarda makroskopik Knigtly ve Linsky Adezyon Sınıflaması yapıldı. Batın içi sıvıdan örnek alınarak bakteriyel translokasyonun değerlendirilmesi amacıyla mikrobiyoljik incelemeye gönderildi. Ardından çekum ve model oluşturulan peritoneal alan eksize edilerek mikroskopik Zuhlke Sınıflaması'nın değerlendirilmesi için patoloji laboratuarına gönderildi. İstatiksel analiz için one-way ANOVA ve Tukey Multiple Comprassion testi kullanıldı. Bulgular: Grup I'de çekuma ait Knightly, Linsky ve Zuhlke Sınıflamalarına göre ortalama puanlar sırasıyla 3.3; 3.0; 2.3 olarak hesaplandı. Grup II'de ise ortalama puanlar sırasıyla 2.5; 3.1; 1.2 olarak, grup III'te de 1.7; 2.2; 1.1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effect of hypochlorous acid (HCOl) on prevention of postoperative peritoneal adhesions (PPA). Material and methods: In the study, 24 rats which were approximately 300-400 g, that were fed a standard diet and had free access to water and food (ad libitum) were used. After providing general anesthesia, adhesion model was created by performing serosal abrasion in the caecum and peritoneal excision in the right lower quadrant. Group I was determined as control group in which any anti-adhesion method was utilized. In Group II, saline was applied and in Group III, HCOl was applied. All subjects were sacrificed on postoperative day 14. Macroscopic Knigtly and Linsky Adhesion Classification was performed in all subjects where adhesion model was created. The sample was taken from the intraabdominal fluid and sent for microbiological examination to evaluate bacterial translocation. Then, the caecum and the model created peritoneal area was excised and sent to the pathology laboratory for evaluation of the microscopic Zuhlke Classification. One-way ANOVA and Tukey Multiple Comprassion test were used for statistical analysis. Results: The mean scores of Knightly, Linsky and Zuhlke Classification of caecum were determined as respectively 3.3; 3.0; 2.3 in Group I. In Group II, average scores are respectively 2.5; 3.1; 1.2 and in Group III 1.7; 2.2; 1.1 were found.