Preoperatif olarak obstrüktif uyku apnesi açısından riskli görülen hastaların VIDIAC skoru ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients at risk for obstructive sleep apnea using the VIDIAC score in the preoperative period
- Tez No: 967212
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE KIRDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zor hava yolu açısından önemli risk faktörlerinden biri obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) kabul edilmektedir. Son yıllarda videolaringoskop kullanımı, zor hava yolunun öngörülmesi ve yönetilmesinde önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu prospektif gözlemsel çalışmada, NoSAS skoru ≥8 olup OUAS açısından yüksek riskli kabul edilen ve elektif cerrahi geçiren 164 hastada, preoperatif hava yolu değerlendirme parametreleri ile videolaringoskopi sırasında kaydedilen VIDIAC skoru arasındaki ilişki incelenmiştir. Cormack-Lehane sınıflaması, direkt laringoskopi sırasında glottik görünümü derecelendirmede yaygın olarak kullanılmakla birlikte, videolaringoskopi uygulamalarında gerçek entübasyon zorluklarını tam olarak yansıtmamaktadır. Bu çalışmada, Cormack-Lehane sınıflamasının yalnızca kategorik bir değerlendirme sağladığı; buna karşın VIDIAC skorunun entübasyon zorluğunu daha objektif bir şekilde öngörebileceği gösterilmiştir. Bulgularımız, erkek cinsiyet, artmış boyun çevresi, yüksek vücut kitle indeksi (VKİ), horlama öyküsü, yüksek Mallampati skoru ve Cormack-Lehane derecesinin III–IV olması durumlarının zor hava yolu olasılığını anlamlı şekilde artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is considered one of the significant risk factors for a difficult airway. In recent years, the use of videolaryngoscopy has provided important advantages in predicting and managing difficult airway scenarios. In this prospective observational study, the relationship between preoperative airway assessment parameters and the VIDIAC score recorded during videolaryngoscopy was investigated in 164 patients undergoing elective surgery who were considered at high risk for OSAS with a NoSAS score ≥8. The Cormack-Lehane classification is widely used to grade glottic visualization during direct laryngoscopy; however, it may not fully reflect the actual intubation difficulties encountered during videolaryngoscopy. This study demonstrated that while the Cormack-Lehane grading provides only a categorical evaluation, the VIDIAC score offers a more objective prediction of intubation difficulty by quantifying the glottic view. Our findings revealed that male gender, increased neck circumference, high body mass index (BMI), history of snoring, high Mallampati score, and Cormack-Lehane grade III–IV were significantly associated with an increased likelihood of a difficult airway.