İmmun trombositopenik purpura hastalarında tanı anı parametreleri, nüks ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of diagnostic parameters, relapses and treatment response in immunethrombocytopenic purpura patients
- Tez No: 634061
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: İmmun trombositopenik purpura (İTP), izole trombositopeni ile kendini gösteren otoantikor ilişkili bir kanama bozukluğudur. İTP, yetişkinlerde asemptomatik trombositopeninin en sık nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Birinci basamak tedavide kortikosteroid ve intravenöz immunoglobulin (IVIG), ikinci basamak tedavide, splenektomi, rituksimab ve diğer immunsupresif ajanlar,trombopoetin (TPO) reseptör agonistleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, hastalık açısından riskli yaş aralığı ve cinsiyetin belirlenmesi, tedavilere verilen yanıtların değerlendirilmesi, tanı anı ve nüks zamanlarında mevsimsel ve aylık dağılımın incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda, tedavi ve takibi yapılan 273 hastanın laboratuar verileri, demografik özellikleri, tedavileri ve tedavi yanıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız 2005-2018 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde takip edilmiş 18 yaş üstü, primer İTP tanılı hastaları içermektedir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 273 hastanın 180'i (%65,9) kadın, 93'ü (%34,1) erkektir. Tanı anında ortalama yaşları 40,31±15,70 yıl olarak bulunmuştur. Kadın hastalarda yaş ortalaması 39,94±15,12 ; erkek hastalarda yaş ortalaması 41,02±16,84 yıldır. Kadın hastalarda hemoglobin ortalaması 11,95±1,98 g/dl; erkek hastalarda hemoglobin ortalaması 13,87±1,88 g/dl saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Immune thrombocytopenic purpura (ITP) is an autoantibody related bleeding disorder that emerges itself with isolated thrombocytopenia. ITP is the most common cause of asymptomatic thrombocytopenia in adults. Corticosteroids and intravenous immunoglobulin (IVIG) are used in first-line treatment however splenectomy, rituximab, and other immunosuppressive agents, thrombopoietin (TPO) receptor agonists are used in second-line treatment. In this study, we aim to determine the risky age and gender to evaluate the responses to treatment and it's also aimed to examine the seasonal and monthly distribution at the time of diagnosis and relapse. Method: In our study, laboratory data, demographic characteristics, treatments, and treatment responses of 273 patients were evaluated retrospectively. Our study includes patients over 18 years of age with diagnosis of primary ITP, followed up between 2005 and 2018 in Antalya Education and Research Hospital of Health Science University. Results: One hundred and eighty (65.9%) of 273 patients included in this study were female and 93 (34.1%) were male. The average age at the time of diagnosis was found 40.31 ± 15.70 years. The average age of female patients was 39.94 ± 15.12. The average age in male patients was 41.02 ± 16.84 years. The average hemoglobin in female patients was 11.95 ± 1.98 g/dl; the average hemoglobin in male patients was 13.87 ± 1.88 g/dl.