İmmun trombositopenik purpura hastalarında anti-fosfolipid antikorların çalışılması
Study of antiphospholipid antibodies in patients with immune thrombocytopenic purpura
- Tez No: 412786
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kesitsel bir araştırma olan bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji bilim dalında Mart 2014- Mart 2015 tarihleri arasında immun trombositopenik purpura tanısı alan 40 çocuk değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında İTP tanısı alan çocuk hastalarda antifosfolipid antikorların İTP klinik ve laboratuvar bulgularıyla, tedaviye olan yanıtla ve hastalığın prognozuyla olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya alınan tüm vakaların demografik verileri, başvuru şikayeti (mukozal kanama, cilt bulguları), başvurudaki trombosit sayıları, ortalama trombosit hacmi (MPV), C-reaktif protein (CRP) değerleri, immünoglobulin düzeyleri, kollajen doku hastalıkları belirteçleri (C3, C4, anti-nükleer antikor (ANA)) kaydedildi. Ailede benzer hastalık öyküsü sorgulandı. Tüm vakaların cilt ve mukozal kanama bulguları açısından ayrıntılı fizik muayenesi yapıldı. Etyolojik sebeplerin saptanması amacıyla son bir ay içerisinde geçirilmiş enfeksiyonlar, aşılanma öyküsü sorgulandı. Hastaların aldıkları tedaviler ve tedavi yanıtları (tedavi sonrası 3-7. günlerdeki trombosit sayıları), hastalığın seyri (akut ya da persistan) kaydedildi. İTP tanı anında; anti-fosfolipid antikorlar; lupus antikoagulanı (LA), anti kardiyolipin antikorlar (aCL), anti beta 2 glikoprotein I antikorları çalışıldı. Tanı anında pozitiflik saptanan hastalardan 12 hafta sonra doğrulama amaçlı olarak anti-fosfolipid antikorlar yeniden çalışıldı. Vakaların yaş ortalaması 6,13±4,63 yıldı. Vakaların 21'i (%52,5) kız, 19'u (%47,5) erkekti. Çalışmamızdaki hastaların 12'sinde (%30) tanı anında anti-fosfolipid antikorlar (AFA) pozitif olarak saptanmıştı. Tanı anında AFA pozitif olan vakalardan 12 hafta sonra yeniden AFA çalışıldı. Vakaların üçünde (%25) AFA pozitifliği sebat ediyordu. Kontrolde AFA pozitifliği %7,5'a (3/40) gerilemişti. Tanıda AFA pozitif olan 12 hastanın birinde (%8,3) her üç AFA pozitifti, birinde (%8,3) hem aCL IgM, hem LA pozitifti. Tek antifosfolipid antikoru pozitif olan on hasta vardı. Yedi hastada (%58,3) anti beta 2 glikoprotein I (bir hastada IgM, altı hastada IgG), iki (%16,7) hastada aCL IgM, bir (%8,3) hastada LA pozitifti. Kontrolde AFA poztifliği sebat eden üç hastanın birinde (%33,3) hem LA, hem anti-beta 2 glikoprotein I (IgM ve G), ikisinde (%66,7) anti-beta 2 glikoprotein IgG pozitifti. Tanı esnasında ve kontrolde AFA pozitifliği ve cinsiyet grupları, başvuru anındaki trombosit sayısı, MPV, CRP değeri, IgG düzeyi, hastalığın akut ya da persistan olarak seyretmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki izlenmedi.
Özet (Çeviri)
The cross-sectional study has been performed at Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology, from March 2014 to March 2015. The aim of this study is to evaluate the relation between anti-phospholipid antibodies and the clinic course, labarotory findings, response to treatment and prognosis of ITP in pediatric patients. All the case's demographic datas, aproach complaints (mucosal bleeding, skin findings, others) platelet counts at time of diagnosis, MPV, CRP values, immunoglobulin levels and markers of collagen diseases (C3,C4, ANA) were recorded. Family history was questioned for similar diseases. All the cases phisically examined for skin and mucosal bleeding findings. The patients were questioned for infectious diseases and vaccination within last one month to research etiologic reasons. The medical treatments of the patients, their response to treatment (3-7th day platelet counts) and the course of the diseases were recorded. At the time of ITP diagnosis, anti-phospholipit antibodies; lupus anticoagulant, anticardiolipin antibodies, anti-beta-2 glycoprotein I antibodies were studied. The positive results studied again for correction after 12 week later. The cases mean age were 6.13±4.63 years. In this study, 21 (52.5%) females and 19 (47.5%) males were enrolled. Twelve patients' AFA levels were positive at the time of diagnosis. After 12 week later the AFA positive cases studied again and 3 cases' AFA still positive. AFA positiveness declined 7.5%. All 3 AFA were positive only in one patient, and aCL IgM, LA both positive in only one patient. Single AFA antibody was positive in 10 patients. Anti beta 2 glycoprotein I positiveness was 58.3%, aCL positiveness was 16.7%, LA positiveness was 8.3%. Control AFA still positive in three patients, one of them LA and anti beta 2 glycoprotein I (IgG and IgM) both positive and two of them only anti beta 2 glycoprotein I IgG was positive. There wasn't a significant difference between AFA positiveness (at the time of diagnosis and control) and gender groups, platelet counts, MPV, CRP, IgG levels or course of disease.