Tiroid nodülü değerlendirmesinde eu-tırads risk değerlendirme sınıflamasının özgüllüğü, duyarlılığı ve tanısal doğruluğu
Specificity, sensitivity and diagnostic accuracy of the eu-tirads risk assessment classification in the assessment of the thyroid nodule
- Tez No: 634062
- Danışmanlar: UZMAN GAMZE ÇITLAK, UZMAN HÜDA ÜMİT GÜR, UZMAN SERCAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç Tiroidin nodüler hastalıkları toplumda sık görülmektedir. Bu nodüllerin değerlendirmesinde çoğunlukla ultrasonografi(US) bulguları ve malignite riskini saptamada ince iğne aspirasyon biyopsisi(İİAB) kullanılmaktadır. Bu çalışmada cerrahi endikasyonu rehberlere göre konulmuş hastalarda preoperatif US ile EU-TIRADS sınıflamasını belirleyerek, EU-TIRADS sınıflama sonuçlarını preoperatif İİAB ve terminal patoloji sonuçları ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Ocak 2019 ile Ocak 2020 tarihleri arasında S.B.Ü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde ATA 2015 kılavuzu doğrultusunda tiroid nodülü için lobektomi veya bilateral total tiroidektomi yapılan ardışık 159 hastanın verileri prospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, preoperatif tiroid ultrasonografisi yapılarak EU-TIRADS sınıflaması, preoperatif İİAB sonuçları, uygulanan cerrahi teknik ve terminal patolojileri kaydedildi. Bulgular Terminal patoloji ile Bethesda ve EU-TIRADS arasında yapılan karşılaştırma sonucunda; malignite yüzdeleri Bethesda sınıflaması kategorilerine göre sırası ile %25, %24.6, %42.5, %59.1, %92.9, %100% olarak; EU-TIRADS sınıflama kategorilerine göre sırasıyla %0, %22, %33, %37, %67 olarak saptandı. EU-TIRADS'ın duyarlılığı %73,5, özgüllüğü %44, pozitif prediktif değeri(PPV) %50.5, negatif prediktif değeri(NPV) %69, tanısal doğruluğu %57 olarak bulundu. İİAB'de Bethesda sınıflamasının duyarlılığı %72,1, özgüllüğü %63.7, PPV'si %59.8, NPV'si %75,3, tansıla doğruluğu % 67.3 olarak bulundu. Bethesda sınıflaması kategorileriden herbir artış malignite riskinde 2,73 kat artış olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective Nodular thyroid diseases are common in the population. Ultrasonographic (USG) findings are commonly used for evaluation of these nodules and fine needle aspiration biopsy (FNAB) is performed for the malignancy risk stratification. In this study, we determined the preoperative USG and EU-TIRADS classification of the patients who have surgical indication according to the guidelines, and we aimed to compare the EU-TIRADS classification results to the preoperative FNAB and terminal pathology results of these patients. Material and Method Data of 159 patients who went through lobectomy or bilateral total thyroidectomy for thyroid nodules according to the ATA 2015 guidelines, in Haseki Research and Education Hospital General Surgery Clinic during January 2019 and January 2020 were studied prospectively. Patients' demographic data, EU-TIRADS classification with preoperative thyroid ultrasonographic features, preoperative FNAB results, type of performed surgical technique and terminal pathology results were recorded. Results According to the comparison between terminal pathology to Bethesda and EU-TIRADS, malignancy rates in Bethesda classification were 25%, 24.6%, 42.5%, 59.1%, 92.9%, 100% respectively. Moreover, malignancy rates in EU-TIRADS classification were found as 0%, 22%, 33%, 37%, 67% respectively. Sensitivity of EU-TIRADS system was determined as 73,5%, specificity was 44%, positive predictive value (PPV) was 50.5%, negative predictive value (NPV) 69% and diagnostic accuracy was determined as 57%. Sensitivity of Bethesda classification in FNAB was determined as 72.1%, specificity 63.7%, PPV 59.8%, NPV 75.3%, diagnostic value as 67.3%. Every increase in Bethesda classification system showed 2,73 fold increase in malignancy risk.